or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
Remke RSRF-313-E CORD GRIP WITH MESH
Remke
Remke RSRF-313-E CORD GRIP WITH MESH
SKU235709
MFGR #RSRF-313-E
Your Cost: $111.28/ea
List: STRAIGHT FEMALE CONNECTOR; MACHINED ALUMINUM CONNECTOR; MULTI WEAVE MESH; STAINLESS STEEL MESH MATERIAL; THREAD SIZE 1 INCH; CORD SIZE 0.688 TO 0.812 INCH
STRAIGHT FEMALE CONNECTOR; MACHINED ALUMINUM CONNECTOR; MULTI WEAVE MESH; STAINLESS STEEL MESH MATERIAL; THREAD SIZE 1 INCH; CORD SIZE 0.688 TO 0.812 INCH
Application For use in indoor & outdoor applications, when a female thread is required, to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSRF-313-E Conductor Range .688 - .812 in Connection Female Threaded X Compression Connection Type Female Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.4690 lb Gross Weight per Pack Metric 1.12 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.25 in Height [Metric] 5.7150 cm Length 12.96 in Length [Metric] 32.9184 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSRF Size 1 in Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-HB, UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 250 °F Type Form Size 4 Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541140175 UPC 12 785411401751 Width 1.70 in Width [Metric] 4.3180 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 0.688 to 0.812 in Material Aluminum Trade Size 1 in For use in indoor & outdoor applications, when a female thread is required, to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available with or without mesh. Use Remke multi-hole bushing for custom applications. Protect cable from damage and pull out and are used in conduit hubs or knockouts at the point where the electrical cable is to be terminated Excellent durability and performance for most industrial applications Available with or without mesh, use Remke multi-hole bushing for custom applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications, when a female thread is required, to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSRF-313-E |
| Conductor Range | .688 - .812 in |
| Connection | Female Threaded X Compression |
| Connection Type | Female Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.4690 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.25 in |
| Height [Metric] | 5.7150 cm |
| Length | 12.96 in |
| Length [Metric] | 32.9184 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSRF |
| Size | 1 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-HB, UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 250 °F |
| Type | Form Size 4 Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541140175 |
| UPC 12 | 785411401751 |
| Width | 1.70 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 0.688 to 0.812 in |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1 in |
| For use in indoor & outdoor applications, when a female thread is required, to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available with or without mesh. Use Remke multi-hole bushing for custom applications. |
| Protect cable from damage and pull out and are used in conduit hubs or knockouts at the point where the electrical cable is to be terminated |
| Excellent durability and performance for most industrial applications |
| Available with or without mesh, use Remke multi-hole bushing for custom applications |