or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSR-9210-E CORD GRIP WITH MESH
SKU496620
MFGR #RSR-9210-E
Your Cost: $92.93/ea
List: 90 ° MALE CONNECTOR; MACHINED ALUMINUM CONNECTOR; MULTI WEAVE MESH; STAINLESS STEEL MESH MATERIAL; THREAD SIZE 3/4 INCH; CORD SIZE 0.5 TO 0.625 INCH
90 ° MALE CONNECTOR; MACHINED ALUMINUM CONNECTOR; MULTI WEAVE MESH; STAINLESS STEEL MESH MATERIAL; THREAD SIZE 3/4 INCH; CORD SIZE 0.5 TO 0.625 INCH
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-9210-E Conductor Range .562 - .625 in Connection Male Threaded X Compression Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2210 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.25 in Height [Metric] 5.7150 cm Length 13.59 in Length [Metric] 34.5186 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Size 3/4 in Standard ROHS Compliant Sub Brand Tuff-Seal Temperature Rating -40 to 121 Deg C °C Type Aluminum Cord Grip 90 deg w/Mesh UNSPSC 39121431 UPC 11 78541140117 UPC 12 785411401171 Width 1.55 in Width [Metric] 3.9370 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Material Aluminum For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-9210-E |
| Conductor Range | .562 - .625 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2210 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.25 in |
| Height [Metric] | 5.7150 cm |
| Length | 13.59 in |
| Length [Metric] | 34.5186 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Size | 3/4 in |
| Standard | ROHS Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal |
| Temperature Rating | -40 to 121 Deg C °C |
| Type | Aluminum Cord Grip 90 deg w/Mesh |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541140117 |
| UPC 12 | 785411401171 |
| Width | 1.55 in |
| Width [Metric] | 3.9370 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Material | Aluminum |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |