or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSR-516-E CORD GRIP WITH MESH C
SKU410923
MFGR #RSR-516-E
Your Cost: $160.21/ea
List: STRAIGHT MALE CONNECTOR; MACHINED ALUMINUM CONNECTOR; MULTI WEAVE MESH; STAINLESS STEEL MESH MATERIAL; THREAD SIZE 1-1/2 INCH; CORD SIZE 0.875 TO 1 INCH
STRAIGHT MALE CONNECTOR; MACHINED ALUMINUM CONNECTOR; MULTI WEAVE MESH; STAINLESS STEEL MESH MATERIAL; THREAD SIZE 1-1/2 INCH; CORD SIZE 0.875 TO 1 INCH
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-516-E Conductor Range .875 - 1.00 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type Male Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Dimensions 2.47 in W Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.84 in Height [Metric] 4.6736 cm Length 13.24 in Length [Metric] 33.6296 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSR Size 1 1/2 in Standard ROHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-HB, UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 250 °F Type Form Size 5 Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541111566 UPC 12 785411115665 Width 2.47 in Width [Metric] 6.2738 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 7/8 to 1 in Material Aluminum Trade Size 1-1/2 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression Excellent durability and performance for most industrial applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-516-E |
| Conductor Range | .875 - 1.00 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | Male Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.47 in W |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.84 in |
| Height [Metric] | 4.6736 cm |
| Length | 13.24 in |
| Length [Metric] | 33.6296 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSR |
| Size | 1 1/2 in |
| Standard | ROHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-HB, UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 250 °F |
| Type | Form Size 5 Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541111566 |
| UPC 12 | 785411115665 |
| Width | 2.47 in |
| Width [Metric] | 6.2738 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 7/8 to 1 in |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1-1/2 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |
| A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening |
| Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression |
| Excellent durability and performance for most industrial applications |