or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSR-45211 RSR 45 deg Flexible Cord Connector, 3/4 in Trade, 0.562 to 0.688 in Cable Openings, Aluminum
Remke RSR-45211 RSR 45 deg Flexible Cord Connector, 3/4 in Trade, 0.562 to 0.688 in Cable Openings, Aluminum
SKU153047
MFGR #RSR-45211
Your Cost: $78.49/ea
List: Tuff-Seal 45 deg RSR Cord Grips are UL Listed and CSA Certified for use in both indoor and outdoor applications to prevent cable pullout control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. These cord grips with external threads offer the same features as the straight RSR grips described on page 14. Made from machined aluminum, these grips can be ordered with or without wire mesh attachments and accommodate conduit sizes from 1/2 to 1 1/2 in. For applications known for their severe conditions - such as oil and gas, marine, food & chemical processing - RSR 45 deg Cord Grips are also available in nickel-plated aluminum. Providing exceptional corrosion-resistance and high wear resistance, nickel plated connectors also feature an attractive finish similar to that of polished stainless steel. These Tuff-Seal grips protect cable from damage and pullout and are used in conduit hubs or knockouts at the point where the electrical cable is to be terminated.
Tuff-Seal 45 deg RSR Cord Grips are UL Listed and CSA Certified for use in both indoor and outdoor applications to prevent cable pullout control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. These cord grips with external threads offer the same features as the straight RSR grips described on page 14. Made from machined aluminum, these grips can be ordered with or without wire mesh attachments and accommodate conduit sizes from 1/2 to 1 1/2 in. For applications known for their severe conditions - such as oil and gas, marine, food & chemical processing - RSR 45 deg Cord Grips are also available in nickel-plated aluminum. Providing exceptional corrosion-resistance and high wear resistance, nickel plated connectors also feature an attractive finish similar to that of polished stainless steel. These Tuff-Seal grips protect cable from damage and pullout and are used in conduit hubs or knockouts at the point where the electrical cable is to be terminated.
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Openings 0.562 to 0.688 in Catalog Number RSR-45211 Conductor Range .568 - .688 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type NPT Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.1640 lb Gross Weight per Pack Metric 0.53 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.85 in Height [Metric] 7.2466 cm Length 2.85 in Length [Metric] 7.2466 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSR Size 3/4 in Standard RoHS compliant Standards UL Listed, CSA Certified Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 149 °C Type 45 deg UNSPSC 39121431 UPC 11 78541114211 UPC 12 785411142111 Width 1.37 in Width [Metric] 3.4747 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Material Aluminum Trade Size 3/4 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. Metallic composition NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 6, NEMA 12 enclosure IP52, IP54, IP65, IP67 IEC rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Openings | 0.562 to 0.688 in |
| Catalog Number | RSR-45211 |
| Conductor Range | .568 - .688 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | NPT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.1640 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.53 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.85 in |
| Height [Metric] | 7.2466 cm |
| Length | 2.85 in |
| Length [Metric] | 7.2466 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSR |
| Size | 3/4 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 149 °C |
| Type | 45 deg |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541114211 |
| UPC 12 | 785411142111 |
| Width | 1.37 in |
| Width [Metric] | 3.4747 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 3/4 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |
| Metallic composition |
| NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 6, NEMA 12 enclosure |
| IP52, IP54, IP65, IP67 IEC rating |