or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
Remke RSR-212-E 10 TO 8AWG 0.75IN ALU
Custom_Product_Images_Illustration
Remke
Remke RSR-212-E 10 TO 8AWG 0.75IN ALU
SKU406039
MFGR #RSR-212-E
Your Cost: $84.82/ea
List: Mesh Grip ST CORD GRIP 3/4
Mesh Grip ST CORD GRIP 3/4
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-212-E Connection Type Male Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Dimensions 1.53 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.6530 lb Gross Weight per Pack Metric 1.20 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.42 in Height [Metric] 3.6068 cm Length 12.70 in Length [Metric] 32.2580 cm Series RSR Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-HB, UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 Temperature Rating -40 to 250 °F Type Form Size 3 Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541111262 UPC 12 785411112626 Width 1.53 in Width [Metric] 3.8862 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 5/8 to 3/4 in Finish Nickel Plated Material Aluminum Trade Size 3/4 in Conductor Range .625 - .750 in Connection Male Threaded X Compression Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Size 3/4 in Sub Brand Tuff-Seal™ For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression Protection against corrosion, friction and contamination with the appearance of polished stainless steel
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-212-E |
| Connection Type | Male Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.53 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.6530 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.42 in |
| Height [Metric] | 3.6068 cm |
| Length | 12.70 in |
| Length [Metric] | 32.2580 cm |
| Series | RSR |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-HB, UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 |
| Temperature Rating | -40 to 250 °F |
| Type | Form Size 3 Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541111262 |
| UPC 12 | 785411112626 |
| Width | 1.53 in |
| Width [Metric] | 3.8862 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 5/8 to 3/4 in |
| Finish | Nickel Plated |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 3/4 in |
| Conductor Range | .625 - .750 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Size | 3/4 in |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |
| A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening |
| Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression |
| Protection against corrosion, friction and contamination with the appearance of polished stainless steel |