or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
Remke RSR-109-E 18 TO 14AWG 0.50IN AL
Custom_Product_Images_Illustration
Remke
Remke RSR-109-E 18 TO 14AWG 0.50IN AL
SKU355891
MFGR #RSR-109-E
Your Cost: $72.88/ea
List: Mesh Grip ST CORD GRIP 1/2
Mesh Grip ST CORD GRIP 1/2
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-109-E Conductor Range .500 - .562 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type Male Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Dimensions 1-1/4 in W Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.8030 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.12 in Height [Metric] 2.8448 cm Length 6.72 in Length [Metric] 17.0688 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RSR Size 1/2 in Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-HB, UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 Sub Brand Tuff-Seal Temperature Rating -40 to 121 Deg C °C Type Aluminum Cord Grip Straight w/Mesh UNSPSC 39121431 UPC 11 78541111159 UPC 12 785411111599 Width 1.25 in Width [Metric] 3.1750 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 0.5 to 0.562 in Finish Nickel Plated Material Aluminum Trade Size 1/2 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression Protection against corrosion, friction and contamination with the appearance of polished stainless steel
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-109-E |
| Conductor Range | .500 - .562 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | Male Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1-1/4 in W |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.8030 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.12 in |
| Height [Metric] | 2.8448 cm |
| Length | 6.72 in |
| Length [Metric] | 17.0688 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RSR |
| Size | 1/2 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUCSA 28985UL 94-HB, UL 94-V-2 Flammability RatingClass I, Division 2, Class II, Division 1 and 2, and Class III, Division 1 and 2UL File No. E53599NEC Articles 400-10 |
| Sub Brand | Tuff-Seal |
| Temperature Rating | -40 to 121 Deg C °C |
| Type | Aluminum Cord Grip Straight w/Mesh |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541111159 |
| UPC 12 | 785411111599 |
| Width | 1.25 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 0.5 to 0.562 in |
| Finish | Nickel Plated |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1/2 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |
| A unique design with a combination tightening surface that includes both a hex area and knurled surface providing extra gripping for initial hand tightening |
| Anti-friction washer that fits between the nut and bushing for easier compression |
| Protection against corrosion, friction and contamination with the appearance of polished stainless steel |