or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RSF-4003 Tuff-Seal™ RSF Flat Straight Liquidtight Cord Connector, 1-1/4 in Trade, 1 Conductor, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Remke RSF-4003 Tuff-Seal™ RSF Flat Straight Liquidtight Cord Connector, 1-1/4 in Trade, 1 Conductor, Aluminum
SKU629609
MFGR #RSF-4003
Your Cost: $34.96/ea
List: When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
When what you really need and want is cord connectors & cable grips that meet specific application, environmental or performance requirements contact Remke Industries. Working with us means low minimum quantity requirements, labor saving options, and delivery in days - not weeks! Within the Tuff-Seal family of wire management products you can mix and match from our extensive selection of options to develop the product that meets your specific needs.
Application These connectors are specially designed for heavy-duty, flat cable or festoon system applications. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSF-4003 Connection Male Threaded X Compression Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0650 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.80 in Height [Metric] 4.5720 cm Length 2.49 in Length [Metric] 6.3246 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Size 1.25 in Standard RoHS compliant Standards UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 121 Deg C °C Type Festoon Cable Connector, Complete Assembly UNSPSC 39121431 UPC 11 78541110315 UPC 12 785411103150 Width 2.00 in Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Material Aluminum Trade Size 1-1/4 in These connectors are specially designed for heavy-duty, flat cable or festoon system applications. Available in machined aluminum, steel, stainless steel or nylon to meet specific application needs. These cord grips are used in place of the traditional two-screw connector at the critical point of termination between the plant environment and the internal wiring of the festoon system Termination with both mechanical & environmental integrity which minimizes the incidence of disconnected power Tuff-Seal RSF Festoon Cable Connectors are specially designed for heavy-duty, flat cable or festoon system applications Placing multiple cables through one connector saving both labor time and cost - eliminates the need for multiple terminations & connectors Tuff-Seal Festoon Cable Connectors provide a liquid tight seal that keeps out dirt, moisture, coolants, lubricant and corrosives Meeting NEMA standards, these grips are available with either M style (ISO), PG or NPT threads. And they can be customized based on the number of conductors needed for a specific application Aluminum - excellent durability and performance for most industrial applications NPT Threaded connection 1.24 x 0.24 in bushing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | These connectors are specially designed for heavy-duty, flat cable or festoon system applications. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSF-4003 |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0650 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.80 in |
| Height [Metric] | 4.5720 cm |
| Length | 2.49 in |
| Length [Metric] | 6.3246 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Size | 1.25 in |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | UL E53599 Listed, CSA 28985 Certified, NEC Approved, RoHs Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 121 Deg C °C |
| Type | Festoon Cable Connector, Complete Assembly |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541110315 |
| UPC 12 | 785411103150 |
| Width | 2.00 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1-1/4 in |
| These connectors are specially designed for heavy-duty, flat cable or festoon system applications. |
| Available in machined aluminum, steel, stainless steel or nylon to meet specific application needs. |
| These cord grips are used in place of the traditional two-screw connector at the critical point of termination between the plant environment and the internal wiring of the festoon system |
| Termination with both mechanical & environmental integrity which minimizes the incidence of disconnected power |
| Tuff-Seal RSF Festoon Cable Connectors are specially designed for heavy-duty, flat cable or festoon system applications |
| Placing multiple cables through one connector saving both labor time and cost - eliminates the need for multiple terminations & connectors |
| Tuff-Seal Festoon Cable Connectors provide a liquid tight seal that keeps out dirt, moisture, coolants, lubricant and corrosives |
| Meeting NEMA standards, these grips are available with either M style (ISO), PG or NPT threads. And they can be customized based on the number of conductors needed for a specific application |
| Aluminum - excellent durability and performance for most industrial applications |
| NPT Threaded connection |
| 1.24 x 0.24 in bushing |