or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke RPG-21316 CORD GRIP COMPLETE AS
SKU781765
MFGR #RPG-21316
Your Cost: $14.91/ea
List: AL CRD GRIP ONLY
AL CRD GRIP ONLY
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RPG-21316 Conductor Range .875 - 1.00 in Connection Male Threaded X Compression Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5610 lb Gross Weight per Pack Metric 0.26 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.49 in Height [Metric] 3.7846 cm Length 1.88 in Length [Metric] 4.7752 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Size PG21 Standard ROHS Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 121 Deg C °C Type Aluminum Cord Grip PG Thread UNSPSC 39121431 UPC 11 78541181531 UPC 12 785411815312 Width 1.72 in Width [Metric] 4.3688 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Material Aluminum For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RPG-21316 |
| Conductor Range | .875 - 1.00 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5610 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.49 in |
| Height [Metric] | 3.7846 cm |
| Length | 1.88 in |
| Length [Metric] | 4.7752 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Size | PG21 |
| Standard | ROHS Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 121 Deg C °C |
| Type | Aluminum Cord Grip PG Thread |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541181531 |
| UPC 12 | 785411815312 |
| Width | 1.72 in |
| Width [Metric] | 4.3688 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Material | Aluminum |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |