or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
Remke RPG-11107-E CORD GRIP WITH MESH
Remke
Remke RPG-11107-E CORD GRIP WITH MESH
SKU754657
MFGR #RPG-11107-E
Your Cost: $74.50/ea
List: AL C/G W/MESH
AL C/G W/MESH
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RPG-11107-E Conductor Range .375 - .438 in Connection Male Threaded X Compression Connection Type Male Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1560 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.10 in Height [Metric] 2.8067 cm Length 6.54 in Length [Metric] 16.5989 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Series RPG Size PG11 Standard ROHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUUL 94-HB, UL 94-V-2 Flammability RatingUL File No. E53599CSA Approved Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 250 °F Type Form Size 2 Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541115051 UPC 12 785411150512 Width 1.25 in Width [Metric] 3.1750 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 0.375 to 0.438 in Material Aluminum Trade Size PG11 For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. 0 Cord grips with PG threads can mate with an internal PG thread of an enclosure, machine or other equipment being connected Excellent durability and performance for most industrial applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RPG-11107-E |
| Conductor Range | .375 - .438 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | Male Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1560 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.10 in |
| Height [Metric] | 2.8067 cm |
| Length | 6.54 in |
| Length [Metric] | 16.5989 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Series | RPG |
| Size | PG11 |
| Standard | ROHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEE CompliantRoHS 2011/65/EUUL 94-HB, UL 94-V-2 Flammability RatingUL File No. E53599CSA Approved |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 250 °F |
| Type | Form Size 2 Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541115051 |
| UPC 12 | 785411150512 |
| Width | 1.25 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 0.375 to 0.438 in |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | PG11 |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| 0 |
| Cord grips with PG threads can mate with an internal PG thread of an enclosure, machine or other equipment being connected |
| Excellent durability and performance for most industrial applications |