or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
REES
Rees 00579-132 Rectangular Heavy Duty Non-Illuminated Pushbutton, 1 in, #17 NO/NO/NC, Slow Make/Slow Break Contact
Custom_Product_Images_Illustration
REES
Rees 00579-132 Rectangular Heavy Duty Non-Illuminated Pushbutton, 1 in, #17 NO/NO/NC, Slow Make/Slow Break Contact
SKU425602
MFGR #00579132
Your Cost: $286.32/ea
REES Non-Illuminated Pushbutton, Rectangular Heavy Duty, 1 in, #17 NO/NO/NC, Slow Make/Slow Break Contact, Momentary Contact Mode, 6 A at 120 VAC/1.1 A at 250 VDC Contact, Hand Operator, Double Plunger, NEMA 12/13/IP65, Plastic, Dry Powder Painted, Green/Red/Black, Environmental Conditions: -32 to 131 deg F Operating Temperature/-40 to 185 deg F Ambient Temperature
REES Non-Illuminated Pushbutton, Rectangular Heavy Duty, 1 in, #17 NO/NO/NC, Slow Make/Slow Break Contact, Momentary Contact Mode, 6 A at 120 VAC/1.1 A at 250 VDC Contact, Hand Operator, Double Plunger, NEMA 12/13/IP65, Plastic, Dry Powder Painted, Green/Red/Black, Environmental Conditions: -32 to 131 deg F Operating Temperature/-40 to 185 deg F Ambient Temperature
Actuator Double Plunger Bezel|Housing Die Cast Zinc Catalog Number 00579132 Color Green/Red/Black Contact Configuration 2NO-1NC Contact Mode Momentary Contact Rating 6 A at 120 VAC, 1.1 A at 250 VDC Contact Type Slow-Make/Slow-Break Country of Origin USA Enclosure Type NEMA 12/13/IP65 Environmental Conditions -32 to 131 deg F Operating Temperature, -40 to 185 deg F Ambient Temperature Finish Dry Powder Coated Gross Weight Per Pack 1.3500 lb Material Plastic Operator Type Hand Size 1 in Standards CE CertifiedIEC/EN 60947-5-1CSA C22.2 File No. LR3648UL File No. E58589/508DEMKO File No. D-01496-M1 Terminal Type 14/2 AWG Stranded Type Heavy Duty Rectangular UNSPSC 39122216 UPC 11 64867179132 UPC 12 64867179132 Stock Status NONSTOCK Brand REES Manufacturer Rees, Inc. Gold plated contacts eliminate high resistance tarnishing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Double Plunger |
| Bezel|Housing | Die Cast Zinc |
| Catalog Number | 00579132 |
| Color | Green/Red/Black |
| Contact Configuration | 2NO-1NC |
| Contact Mode | Momentary |
| Contact Rating | 6 A at 120 VAC, 1.1 A at 250 VDC |
| Contact Type | Slow-Make/Slow-Break |
| Country of Origin | USA |
| Enclosure Type | NEMA 12/13/IP65 |
| Environmental Conditions | -32 to 131 deg F Operating Temperature, -40 to 185 deg F Ambient Temperature |
| Finish | Dry Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1.3500 lb |
| Material | Plastic |
| Operator Type | Hand |
| Size | 1 in |
| Standards | CE CertifiedIEC/EN 60947-5-1CSA C22.2 File No. LR3648UL File No. E58589/508DEMKO File No. D-01496-M1 |
| Terminal Type | 14/2 AWG Stranded |
| Type | Heavy Duty Rectangular |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 64867179132 |
| UPC 12 | 64867179132 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | REES |
| Manufacturer | Rees, Inc. |
| Gold plated contacts eliminate high resistance tarnishing |