or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Lion LIBC1000 LIBRA LCD Counter, 4 Digits, LCD Display
SKU42310
MFGR #LIBC1000
Your Cost: $350.00/ea
Red Lion LCD Counter, Series: LIBRA, 4 Digit, LCD Display, Relay Output, Auto/Manual Reset, NEMA 4X/IP65, 0 to 50 deg C, 50/60 Hz, Panel Mount, Metal Die-Cast Bezel, 2.83 in H x 2.83 in W x 5.6 in D
Red Lion LCD Counter, Series: LIBRA, 4 Digit, LCD Display, Relay Output, Auto/Manual Reset, NEMA 4X/IP65, 0 to 50 deg C, 50/60 Hz, Panel Mount, Metal Die-Cast Bezel, 2.83 in H x 2.83 in W x 5.6 in D
Catalog Number LIBC1000 Dimensions 2.83 in H x 2.83 in W x 5.6 in D Display LCD Enclosure Type NEMA 4X/IP65 Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 1 lb Material Metal Die-Cast Bezel Mounting Type Panel Output Relay Reset Type Auto/Manual Series LIBRA Standards CE Certified Temperature Rating 0 to 50 deg C Stock Status NONSTOCK Brand Red Lion® Manufacturer Red Lion Controls Counts per Second Finishing Number of Digits 4 Sealed front panel construction One or two preset versions Bi-directional counting Solid state current sink output Form C relay output Programmable timed outputs Simple front panel for programming ease Front panel programmable decimal points Remote reset capability Non-volatile memory 0.5 in high liquid crystal display or 0.4 in high LED display 115 VAC voltage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | LIBC1000 |
| Dimensions | 2.83 in H x 2.83 in W x 5.6 in D |
| Display | LCD |
| Enclosure Type | NEMA 4X/IP65 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Material | Metal Die-Cast Bezel |
| Mounting Type | Panel |
| Output | Relay |
| Reset Type | Auto/Manual |
| Series | LIBRA |
| Standards | CE Certified |
| Temperature Rating | 0 to 50 deg C |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Lion® |
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Counts per Second | Finishing |
| Number of Digits | 4 |
| Sealed front panel construction |
| One or two preset versions |
| Bi-directional counting |
| Solid state current sink output |
| Form C relay output |
| Programmable timed outputs |
| Simple front panel for programming ease |
| Front panel programmable decimal points |
| Remote reset capability |
| Non-volatile memory |
| 0.5 in high liquid crystal display or 0.4 in high LED display |
| 115 VAC voltage rating |