or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Lion LFIL0000 Power Line Filter, 250 VAC, 1.15/1 A, 400 Hz
SKU320286
MFGR #LFIL0000
Your Cost: $42.35/ea
This line filter can be used in AC or DC power supply lines to attenuate conducted Electro-Magnetic Interference (EMI). EMI is the most common cause of erratic operation in electronic equipment. Line filters should be installed close to electronic equipment and mounted directly to a metal enclosure that is connected to earth ground (protective earth).
This line filter can be used in AC or DC power supply lines to attenuate conducted Electro-Magnetic Interference (EMI). EMI is the most common cause of erratic operation in electronic equipment. Line filters should be installed close to electronic equipment and mounted directly to a metal enclosure that is connected to earth ground (protective earth).
Catalog Number LFIL0000 Dimensions 1.4 in H x 2.52 in W x 0.96 in D Gross Weight Per Pack 0.1431 lb Leakage Current 0.74 mA Operating Temperature -25 to 100 deg C Wire Size 20 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Red Lion® Manufacturer Red Lion Controls Amperage Rating 1.15/1 A Frequency Rating 400 Hz Material Finishing Voltage Rating 250 VAC Reduces electro magnetic interference on power supply lines 1.15 A at 25 deg C, 1 A at 40 deg C current rating 0.74 mA lead at 230 VAC, 50 Hz leakage current
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | LFIL0000 |
| Dimensions | 1.4 in H x 2.52 in W x 0.96 in D |
| Gross Weight Per Pack | 0.1431 lb |
| Leakage Current | 0.74 mA |
| Operating Temperature | -25 to 100 deg C |
| Wire Size | 20 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Lion® |
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Amperage Rating | 1.15/1 A |
| Frequency Rating | 400 Hz |
| Material | Finishing |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Reduces electro magnetic interference on power supply lines |
| 1.15 A at 25 deg C, 1 A at 40 deg C current rating |
| 0.74 mA lead at 230 VAC, 50 Hz leakage current |