or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Lion GEM41160 Presettable Counter, 6 Digits, LED Display
SKUPDW~10030793
MFGR #GEM41160
Your Cost: $1,088.89/ea
Red Lion Presettable Counter, 6 Digit, LED Display, Relay/Solid State Output, NEMA 4/IP65, 0 to 50 deg C, 50/60 Hz, Panel Mount, Metal Die-Cast Bezel, 2.7 in H x 5.25 in W x 6.2 in D
Red Lion Presettable Counter, 6 Digit, LED Display, Relay/Solid State Output, NEMA 4/IP65, 0 to 50 deg C, 50/60 Hz, Panel Mount, Metal Die-Cast Bezel, 2.7 in H x 5.25 in W x 6.2 in D
Catalog Number GEM41160 Dimensions 2.7 in H x 5.25 in W x 6.2 in D Display LED Enclosure Type NEMA 4/IP65 Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 2.1000 lb Input Finishing Material Metal Die-Cast Bezel Mounting Type Panel Output Relay/Solid State Standards CE Certified, IEC 1010-1, EN 61010-1 Temperature Rating 0 to 50 deg C Stock Status NONSTOCK Brand Red Lion® Manufacturer Red Lion Controls Number of Digits 6 Separate input scaling for both channels Accepts count rates to 10 kHz Bi-directional counting, up/down control Optional 20 mA current loop for serial data communication Solid state current sink output Programmable timed outputs Non-volatile memory Ability to lock out front panel functions Programmability of decimal point location and leading zero blanking 0.56 in display height 20 VA AC power 11 to 14 VDC at 0.7 A maximum DC power 12 VDC, 25% at 100 mA maximum Non-volatile E2PROM memory retains all programming information and count values (except counter load values) when power is removed or interrupted 100000 minimum power cycle, 10 years minimum data retention 100000 cycles at maximum rating (as load level decreases, life expectancy increase) The timed output can be set from 0.01 to 599.99 sec, +/-(0.01% + 10 msec) 115/230 VAC/11 to 14 VDC voltage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | GEM41160 |
| Dimensions | 2.7 in H x 5.25 in W x 6.2 in D |
| Display | LED |
| Enclosure Type | NEMA 4/IP65 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 2.1000 lb |
| Input | Finishing |
| Material | Metal Die-Cast Bezel |
| Mounting Type | Panel |
| Output | Relay/Solid State |
| Standards | CE Certified, IEC 1010-1, EN 61010-1 |
| Temperature Rating | 0 to 50 deg C |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Lion® |
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Number of Digits | 6 |
| Separate input scaling for both channels |
| Accepts count rates to 10 kHz |
| Bi-directional counting, up/down control |
| Optional 20 mA current loop for serial data communication |
| Solid state current sink output |
| Programmable timed outputs |
| Non-volatile memory |
| Ability to lock out front panel functions |
| Programmability of decimal point location and leading zero blanking |
| 0.56 in display height |
| 20 VA AC power |
| 11 to 14 VDC at 0.7 A maximum DC power |
| 12 VDC, 25% at 100 mA maximum |
| Non-volatile E2PROM memory retains all programming information and count values (except counter load values) when power is removed or interrupted |
| 100000 minimum power cycle, 10 years minimum data retention |
| 100000 cycles at maximum rating (as load level decreases, life expectancy increase) |
| The timed output can be set from 0.01 to 599.99 sec, +/-(0.01% + 10 msec) |
| 115/230 VAC/11 to 14 VDC voltage rating |