or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Lion CUB4CL30 CUB4CL Dual Range Current Loop Meter With Clear Viewing Window, 4 to 20 mA/10 to 50 mA, High-Impact Case
Red Lion CUB4CL30 CUB4CL Dual Range Current Loop Meter With Clear Viewing Window, 4 to 20 mA/10 to 50 mA, High-Impact Case
SKU222741
MFGR #CUB4CL30
Your Cost: $298.00/ea
The CUB4LP and CUB4CL are additions to the CUB4 product line. The CUB4LP uses a 4 to 20 mA or a 10 to 50 mA input signal as operating power. The input signal is also used to power the backlighting on the CUB4LP40 unit. The CUB4CL uses a 4 to 20 mA or a 10 to 50 mA input signal to power the unit. An external power supply is used to power the CUB4CL backlighting to provide a brighter, more consistent display and a lower compliance voltage. The units have a 31/2-digit LCD display with 0.6 in (15.2 mm) high digits and a DIP switch selectable decimal point. The CUB4LP display is available in positive image reflective (dark digits, reflective background) or positive image transflective (dark digits, illuminated background) with red backlighting. The CUB4CL display is available in positive image transflective (dark digits, illuminated background) with red or yellow/green backlighting or negative image transmissive (illuminated digits, dark background) with red or yellow/ green backlighting. The ability to scale the display allows indication in any desired unit of measurement such as temperature, pressure, humidity, fluid flow, etc. The unit is calibrated at the factory with 0.0 displayed @ 4 mA input and 100.0 displayed @ 20 mA input. The units are contained in a lightweight, high impact plastic case with a clear viewing window. When properly installed, the sealed front panel meets NEMA 4X/IP65 specifications for wash-down and dusty environments.
The CUB4LP and CUB4CL are additions to the CUB4 product line. The CUB4LP uses a 4 to 20 mA or a 10 to 50 mA input signal as operating power. The input signal is also used to power the backlighting on the CUB4LP40 unit. The CUB4CL uses a 4 to 20 mA or a 10 to 50 mA input signal to power the unit. An external power supply is used to power the CUB4CL backlighting to provide a brighter, more consistent display and a lower compliance voltage. The units have a 31/2-digit LCD display with 0.6 in (15.2 mm) high digits and a DIP switch selectable decimal point. The CUB4LP display is available in positive image reflective (dark digits, reflective background) or positive image transflective (dark digits, illuminated background) with red backlighting. The CUB4CL display is available in positive image transflective (dark digits, illuminated background) with red or yellow/green backlighting or negative image transmissive (illuminated digits, dark background) with red or yellow/ green backlighting. The ability to scale the display allows indication in any desired unit of measurement such as temperature, pressure, humidity, fluid flow, etc. The unit is calibrated at the factory with 0.0 displayed @ 4 mA input and 100.0 displayed @ 20 mA input. The units are contained in a lightweight, high impact plastic case with a clear viewing window. When properly installed, the sealed front panel meets NEMA 4X/IP65 specifications for wash-down and dusty environments.
Application Condition Finishing Catalog Number CUB4CL30 Color Black Country of Origin CN Display LCD Gross Weight Per Pack 0.2063 lb Includes Panel Gasket, Mounting Clip Material Plastic Series CUB4CL Standards UL, cURus Listed, CE Certified Type Dual Range Warranty Limited Stock Status NONSTOCK Brand Red Lion® Manufacturer Red Lion Controls Case Type High-Impact Measuring Range 4 to 20 mA/10 to 50 mA Size 2.95 in L x 1.96 in W x 1.54 in H Span and offset capability Negative and overrange indication Selectable decimal point position Fits DIN standard cut-out 2.68 in (68 mm) x 1.3 in (33 mm) 3-1/2 characters per row 0.6 in display characters height NEMA 4X/IP65 sealed front panel bezel Positive image transflective LCD with red backlight or negative image transmissive with red or yellow/green backlight
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Application Condition | Finishing |
| Catalog Number | CUB4CL30 |
| Color | Black |
| Country of Origin | CN |
| Display | LCD |
| Gross Weight Per Pack | 0.2063 lb |
| Includes | Panel Gasket, Mounting Clip |
| Material | Plastic |
| Series | CUB4CL |
| Standards | UL, cURus Listed, CE Certified |
| Type | Dual Range |
| Warranty | Limited |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Lion® |
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Case Type | High-Impact |
| Measuring Range | 4 to 20 mA/10 to 50 mA |
| Size | 2.95 in L x 1.96 in W x 1.54 in H |
| Span and offset capability |
| Negative and overrange indication |
| Selectable decimal point position |
| Fits DIN standard cut-out 2.68 in (68 mm) x 1.3 in (33 mm) |
| 3-1/2 characters per row |
| 0.6 in display characters height |
| NEMA 4X/IP65 sealed front panel bezel |
| Positive image transflective LCD with red backlight or negative image transmissive with red or yellow/green backlight |