or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Dot®
Red Dot® ALB-7 Type LB Conduit Body, 2-1/2 in Hub, 190 cu-in, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Red Dot®
Red Dot® ALB-7 Type LB Conduit Body, 2-1/2 in Hub, 190 cu-in, Aluminum
SKU66630
MFGR #ALB-7
Your Cost: $193.3765/ea($19,337.65 / c)
Preferred for more than 50 years, Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance.
Preferred for more than 50 years, Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance.
Alternate Catalog Number 7TAA118020R0001 Application For Use with Rigid/IMC Conduit ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ALB-7 Connection Type NPT/Set Screw Country of Origin IN Currency USD Dimensions 12-1/4 in L x 13 in W x 4-1/2 in H EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 1.92 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7609000000 Height 0.01 in Height [Metric] 0.0254 cm Item Group 43 Item Group 2 43C Length 0.01 in Length [Metric] 0.0254 cm Number of Hubs 2 Returnable A Series A Series Standard UL E28688, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E286881CSA CertifiedFederal Specification W-C-586NEC Article 370-28 Sub Brand Iberville Type Type LB UNSPSC 39131708 UPC 11 04226931840 UPC 12 042269318403 Width 0.01 in Width [Metric] 0.0254 cm Stock Status NONSTOCK Brand Red Dot® Manufacturer Thomas & Betts Capacity 190 in³ Hub Size 2-1/2 in Material Die Cast Aluminum For Use with Rigid/IMC Conduit Retained Stainless Steel Cover Screws Copper-free aluminum provides increased corrosion-resistance Precision cast and machined surfaces permit safer wire pulling Clean cover edges provide good gasket sealing Precision NPT threaded and set screw hubs allow trouble-free field installation Retained deep slotted stainless steel cover screws for faster installation Clear UL, CSA and cubic content markings speed approval by inspectors Spacious, accessible wiring chamber provides a convenient location to pull conductors and make splices Aluminum conduit bodies can be used with steel rigid conduit NEC 346-1 and steel EMT, NEC 348-1 90 deg hub location Back access opening Provide access for pulling, splicing and maintenance Smooth throats for easy wire pulling Retained stainless steel cover screws Die Cast Aluminum
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA118020R0001 |
| Application | For Use with Rigid/IMC Conduit |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ALB-7 |
| Connection Type | NPT/Set Screw |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 12-1/4 in L x 13 in W x 4-1/2 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.92 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7609000000 |
| Height | 0.01 in |
| Height [Metric] | 0.0254 cm |
| Item Group | 43 |
| Item Group 2 | 43C |
| Length | 0.01 in |
| Length [Metric] | 0.0254 cm |
| Number of Hubs | 2 |
| Returnable | A |
| Series | A Series |
| Standard | UL E28688, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E286881CSA CertifiedFederal Specification W-C-586NEC Article 370-28 |
| Sub Brand | Iberville |
| Type | Type LB |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC 11 | 04226931840 |
| UPC 12 | 042269318403 |
| Width | 0.01 in |
| Width [Metric] | 0.0254 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Red Dot® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Capacity | 190 in³ |
| Hub Size | 2-1/2 in |
| Material | Die Cast Aluminum |
| For Use with Rigid/IMC Conduit |
| Retained Stainless Steel Cover Screws |
| Copper-free aluminum provides increased corrosion-resistance |
| Precision cast and machined surfaces permit safer wire pulling |
| Clean cover edges provide good gasket sealing |
| Precision NPT threaded and set screw hubs allow trouble-free field installation |
| Retained deep slotted stainless steel cover screws for faster installation |
| Clear UL, CSA and cubic content markings speed approval by inspectors |
| Spacious, accessible wiring chamber provides a convenient location to pull conductors and make splices |
| Aluminum conduit bodies can be used with steel rigid conduit NEC 346-1 and steel EMT, NEC 348-1 |
| 90 deg hub location |
| Back access opening |
| Provide access for pulling, splicing and maintenance |
| Smooth throats for easy wire pulling |
| Retained stainless steel cover screws |
| Die Cast Aluminum |