or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Rayovac® L312ZA-16ZM Hearing Aid Battery, Zinc Air, 1.45 V, 180 mAh, 312
SKUPDW~6838766
MFGR #L312ZA-16ZM
Call For Price
Rayovac® Hearing Aid Battery, Zinc Air, 1.45 V Nominal, 180 mAh Nominal Capacity, 312, Flat Terminal, 3 Years Limited Shelf Life, 3.6 mm Dia x 7.9 mm H
Rayovac® Hearing Aid Battery, Zinc Air, 1.45 V Nominal, 180 mAh Nominal Capacity, 312, Flat Terminal, 3 Years Limited Shelf Life, 3.6 mm Dia x 7.9 mm H
Catalog Number L312ZA-16ZM Country of Origin US Dimensions 3.6 mm Dia x 7.9 mm H Gross Weight Per Pack 0.2400 lb Shelf Life 3 years Limited Standards ANSI/NEDA - 7002ZD, IEC - PR-41 Terminal Type Flat UNSPSC 26111714 UPC 11 01280051178 Stock Status NONSTOCK Brand Rayovac® Manufacturer Energizer Holdings, Inc. Battery Size 312 Chemical System Zinc Air Nominal Capacity 180 mAh Nominal Voltage 1.45 VDC No hearing aid battery lasts longer than Rayovac, the NO 1 choice of audiologists Worlds longest lasting mercury free hearing aid battery Recommended by 8 of 10 hearing health professionals 2nd generation, mercury free formula with higher voltage for quick start-up Superior cell design that resists swelling & leakage, providing optimal performance and greater consistency Our longest tab available makes removing the battery from the package and inserting into the device easy Perforated package allows the dial to be removed for convenient transport Environmentally friendly package made with recycled or recyclable materials
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | L312ZA-16ZM |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 3.6 mm Dia x 7.9 mm H |
| Gross Weight Per Pack | 0.2400 lb |
| Shelf Life | 3 years Limited |
| Standards | ANSI/NEDA - 7002ZD, IEC - PR-41 |
| Terminal Type | Flat |
| UNSPSC | 26111714 |
| UPC 11 | 01280051178 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Rayovac® |
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc. |
| Battery Size | 312 |
| Chemical System | Zinc Air |
| Nominal Capacity | 180 mAh |
| Nominal Voltage | 1.45 VDC |
| No hearing aid battery lasts longer than Rayovac, the NO 1 choice of audiologists |
| Worlds longest lasting mercury free hearing aid battery |
| Recommended by 8 of 10 hearing health professionals |
| 2nd generation, mercury free formula with higher voltage for quick start-up |
| Superior cell design that resists swelling & leakage, providing optimal performance and greater consistency |
| Our longest tab available makes removing the battery from the package and inserting into the device easy |
| Perforated package allows the dial to be removed for convenient transport |
| Environmentally friendly package made with recycled or recyclable materials |