or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent RAYCHEM
Raychem® W51-6P Gardian W51 Pre-Assembled Self-Regulating Heating Cable, 120 VAC, 15 A
nVent RAYCHEM
Raychem® W51-6P Gardian W51 Pre-Assembled Self-Regulating Heating Cable, 120 VAC, 15 A
SKU203094
MFGR #W51-6P
Your Cost: $39.22/ea
Gardian W51 120 V preassembled self-regulating heating cables are designed for residential and commercial metal and plastic pipe freeze protection and roof & gutter de-icing applications. Gardian W51 heating cables are available in 6, 12, 24, 50, 75 and 100 foot lengths, and each comes assembled with a 30-inch power cord and plug. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Gardian W51 120 V preassembled self-regulating heating cables are designed for residential and commercial metal and plastic pipe freeze protection and roof & gutter de-icing applications. Gardian W51 heating cables are available in 6, 12, 24, 50, 75 and 100 foot lengths, and each comes assembled with a 30-inch power cord and plug. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Catalog Number W51-6P Country of Origin US Gross Weight Per Pack 1 lb Series Gardian W51 Temperature Rating 150 °F Type Pre-Assembled UNSPSC 26121601 UPC 11 71562900037 UPC 12 71562900037 Wattage 6 W Stock Status NONSTOCK Brand nVent RAYCHEM Manufacturer nVent Amperage Rating 15 A Voltage Rating 120 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | W51-6P |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Series | Gardian W51 |
| Temperature Rating | 150 °F |
| Type | Pre-Assembled |
| UNSPSC | 26121601 |
| UPC 11 | 71562900037 |
| UPC 12 | 71562900037 |
| Wattage | 6 W |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent RAYCHEM |
| Manufacturer | nVent |
| Amperage Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 120 VAC |