or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco® 981 Voltage Partition, 4-3/4 in L x 0.06 in W, Steel, For Use With 260, 263 Large Capacity Box
Custom_Product_Images_Illustration
Raco® 981 Voltage Partition, 4-3/4 in L x 0.06 in W, Steel, For Use With 260, 263 Large Capacity Box
SKU867113
MFGR #981
Your Cost: $10.87/ea
List: RACO® Voltage Partition, 4-3/4 in Length, 0.06 in Width, 4-1/2 in Height, For Use With: 260, 263 Large Capacity Box, Steel, Natural
RACO® Voltage Partition, 4-3/4 in Length, 0.06 in Width, 4-1/2 in Height, For Use With: 260, 263 Large Capacity Box, Steel, Natural
Application Electrical ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 981 Color Silver Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.28 Gross Volume per Pack Metric 21.02 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326190080 Height 0.10 in Height [Metric] 0.2540 cm Length [Metric] 12.4460 cm Returnable Y Size 4.75 in x 4.5 in x 0.06 in Standard UL Standards UL E195978 Type Box partition UNSPSC 39121321 UPC 11 05016900981 UPC 12 050169009819 Width [Metric] 11.6840 cm Stock Status NONSTOCK Brand Raco® Manufacturer Hubbell Length 4.90 in Material Steel Suitable For Use With 260, 263 Large Capacity Box Width 4.60 in Electrical 38080 For 5/8 in, 3/4 in, 1-1/4 in covers
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 981 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.28 |
| Gross Volume per Pack Metric | 21.02 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326190080 |
| Height | 0.10 in |
| Height [Metric] | 0.2540 cm |
| Length [Metric] | 12.4460 cm |
| Returnable | Y |
| Size | 4.75 in x 4.5 in x 0.06 in |
| Standard | UL |
| Standards | UL E195978 |
| Type | Box partition |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 05016900981 |
| UPC 12 | 050169009819 |
| Width [Metric] | 11.6840 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Raco® |
| Manufacturer | Hubbell |
| Length | 4.90 in |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | 260, 263 Large Capacity Box |
| Width | 4.60 in |
| Electrical |
| 38080 |
| For 5/8 in, 3/4 in, 1-1/4 in covers |