or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco® 975 Grounding Clip, 12 to 10 AWG AL, 14 to 10 AWG CU Conductor, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Raco® 975 Grounding Clip, 12 to 10 AWG AL, 14 to 10 AWG CU Conductor, Steel
SKU4672
MFGR #975
Your Cost: $1.30/ea
List: RACO® Grounding Clip, Aluminum/Copper Conductor, 12 to 10 AWG AL, 14 to 10 AWG CU Conductor, Steel, Green, 0.44 in L x 0.55 in W x 0.41 in H
RACO® Grounding Clip, Aluminum/Copper Conductor, 12 to 10 AWG AL, 14 to 10 AWG CU Conductor, Steel, Green, 0.44 in L x 0.55 in W x 0.41 in H
Application Electrical ARRA Compliant C Brand Raco® Buy American Compliant C Catalog Number 975 Color Green Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.10 Gross Volume per Pack Metric 1.61 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0040 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.55 in Length 0.44 in Manufacturer Hubbell Material Steel Returnable Y Specifications 3/8 in, 10-32 Standard UL Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With 12 to 10 AWG Aluminum and 14 to 10 AWG Copper Conductors Type Ground screw UNSPSC 39121321 UPC 11 05016990975 UPC 12 050169909751 Width 0.41 in Width [Metric] 1.0414 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Raco® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 975 |
| Color | Green |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1.61 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0040 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.55 in |
| Length | 0.44 in |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Steel |
| Returnable | Y |
| Specifications | 3/8 in, 10-32 |
| Standard | UL |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | 12 to 10 AWG Aluminum and 14 to 10 AWG Copper Conductors |
| Type | Ground screw |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 05016990975 |
| UPC 12 | 050169909751 |
| Width | 0.41 in |
| Width [Metric] | 1.0414 cm |