or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco® 972 Exposed Work Cover, 4.69 in L x 4.69 in W x 1/2 in D, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Raco® 972 Exposed Work Cover, 4.69 in L x 4.69 in W x 1/2 in D, Steel
SKU176565
MFGR #972
Your Cost: $23.39/ea
List: RACO® Exposed Work Cover, 2 Outlets, 1 Gang, 4.69 in Length, 4.69 in Width, 1/2 in Depth, Square, Surface Mount, 10.3 cu-in, Steel, Pre-Galvanized, Silver
RACO® Exposed Work Cover, 2 Outlets, 1 Gang, 4.69 in Length, 4.69 in Width, 1/2 in Depth, Square, Surface Mount, 10.3 cu-in, Steel, Pre-Galvanized, Silver
Application RACO® surface covers are used to support switches or receptacles in areas where the box is surface mounted or positioned in exposed work applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Capacity 10.3 in³ Catalog Number 972 Color Silver Construction Drawn Country of Origin US Cubic Capacity 10.3 Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Unpainted Gross Volume Per Pack 12.37 Gross Volume per Pack Metric 202.76 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.5100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.69 in Height [Metric] 11.9075 cm Length [Metric] 1.4300 cm Mounting Type Surface Number of Gangs 1 Number Of Outlet 1 Number of Outlets 1 Returnable Y Shape Squared Size 1/2 raised IN in Standard UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL File No. E1959782014 NEC Article 250.146(A) Type Square UNSPSC 39121304 UPC 11 05016900972 UPC 12 050169009727 Width [Metric] 11.9075 cm Stock Status NONSTOCK Brand Raco® Manufacturer Hubbell Depth 1/2 in Length 0.56 in Material Steel Width 4.69 in RACO® surface covers are used to support switches or receptacles in areas where the box is surface mounted or positioned in exposed work applications For one duplex receptacle Exposed work covers include required hardware for mounting the receptacle(s) No bonding jumper is required for covers with (1) crushed corners (2) two or more device attachment screws (3) A lock washer or equivalent Hardware and cover are packed in a poly bag with printed catalog number, compliances and installation instructions Drawn construction 1/2 in raised Drawn construction
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | RACO® surface covers are used to support switches or receptacles in areas where the box is surface mounted or positioned in exposed work applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Capacity | 10.3 in³ |
| Catalog Number | 972 |
| Color | Silver |
| Construction | Drawn |
| Country of Origin | US |
| Cubic Capacity | 10.3 |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Unpainted |
| Gross Volume Per Pack | 12.37 |
| Gross Volume per Pack Metric | 202.76 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.69 in |
| Height [Metric] | 11.9075 cm |
| Length [Metric] | 1.4300 cm |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 1 |
| Number Of Outlet | 1 |
| Number of Outlets | 1 |
| Returnable | Y |
| Shape | Squared |
| Size | 1/2 raised IN in |
| Standard | UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL File No. E1959782014 NEC Article 250.146(A) |
| Type | Square |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 05016900972 |
| UPC 12 | 050169009727 |
| Width [Metric] | 11.9075 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Raco® |
| Manufacturer | Hubbell |
| Depth | 1/2 in |
| Length | 0.56 in |
| Material | Steel |
| Width | 4.69 in |
| RACO® surface covers are used to support switches or receptacles in areas where the box is surface mounted or positioned in exposed work applications |
| For one duplex receptacle |
| Exposed work covers include required hardware for mounting the receptacle(s) |
| No bonding jumper is required for covers with (1) crushed corners (2) two or more device attachment screws (3) A lock washer or equivalent |
| Hardware and cover are packed in a poly bag with printed catalog number, compliances and installation instructions |
| Drawn construction |
| 1/2 in raised |
| Drawn construction |