or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco® 232M Square Box With Conduit Knockouts, 30.3 cu-in, 16 Knockout, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Raco® 232M Square Box With Conduit Knockouts, 30.3 cu-in, 16 Knockout, Steel
SKU960334
MFGR #232M
Your Cost: $37.11/ea
List: RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
Application Electrical ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Knockouts for conduit Catalog Number 232M Color Silver Construction Welded Country of Origin MX Cubic Capacity 30.3 in³ Currency USD Depth 2.125 in EU RoHS Indicator C Finish Pre-Galvanized Gross Volume Per Pack 63.20 Gross Volume per Pack Metric 1035.59 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.03 in Height [Metric] 10.2362 cm Knockout Size 1/2 in Length 2.68 in Length [Metric] 6.7970 cm Mounting HM bracket Mounting Type Flush Returnable Y Shape Squared Size 2-1/8 IN in Standard UL Standards UL E195978 Type 4 IN square box UNSPSC 39121303 UPC 11 05016950004 UPC 12 050169500040 Width 5.86 in Width [Metric] 14.8844 cm Stock Status NONSTOCK Brand Raco® Manufacturer Hubbell Capacity 30.3 in³ Dimensions 4 in H x 4 in W x 2-1/8 in D Material Steel Number of Knockouts 16 Electrical Patented TKO 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts); combination cover screw heads provide for faster mudring/cover installation; raised ground provision in back of box Welded construction Square boxes are used where multiple conductor runs are split into two or more directions to bring power to a number of electrical devices BOX-LOC® (MS) Bracket Box is a snap to install. Place the bracket on the open side of the stud first. Slots in the bracket engage the lip of the stud and actually crimp it as you press the bracket on the stud, quickly locking it in place Combination screw heads provide for faster installation TKO™ knockouts offer greater flexibility with RACO® patented combination 1/2 and 3/4 in knockout UBS Support - Welded to box, preset bend points to work with wall thickness 2-1/2 to 6 in "HM" type bracket for wood/metal studs Flush bracket setback Raised ground Raised ground
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Knockouts for conduit |
| Catalog Number | 232M |
| Color | Silver |
| Construction | Welded |
| Country of Origin | MX |
| Cubic Capacity | 30.3 in³ |
| Currency | USD |
| Depth | 2.125 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 63.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1035.59 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.03 in |
| Height [Metric] | 10.2362 cm |
| Knockout Size | 1/2 in |
| Length | 2.68 in |
| Length [Metric] | 6.7970 cm |
| Mounting | HM bracket |
| Mounting Type | Flush |
| Returnable | Y |
| Shape | Squared |
| Size | 2-1/8 IN in |
| Standard | UL |
| Standards | UL E195978 |
| Type | 4 IN square box |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 05016950004 |
| UPC 12 | 050169500040 |
| Width | 5.86 in |
| Width [Metric] | 14.8844 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Raco® |
| Manufacturer | Hubbell |
| Capacity | 30.3 in³ |
| Dimensions | 4 in H x 4 in W x 2-1/8 in D |
| Material | Steel |
| Number of Knockouts | 16 |
| Electrical |
| Patented TKO 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts); combination cover screw heads provide for faster mudring/cover installation; raised ground provision in back of box |
| Welded construction |
| Square boxes are used where multiple conductor runs are split into two or more directions to bring power to a number of electrical devices |
| BOX-LOC® (MS) Bracket Box is a snap to install. Place the bracket on the open side of the stud first. Slots in the bracket engage the lip of the stud and actually crimp it as you press the bracket on the stud, quickly locking it in place |
| Combination screw heads provide for faster installation |
| TKO™ knockouts offer greater flexibility with RACO® patented combination 1/2 and 3/4 in knockout |
| UBS Support - Welded to box, preset bend points to work with wall thickness 2-1/2 to 6 in |
| "HM" type bracket for wood/metal studs |
| Flush bracket setback |
| Raised ground |
| Raised ground |