or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco® 232HWP Square Box With Conduit Knockouts, 30.3 cu-in, 16 Knockout, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Raco® 232HWP Square Box With Conduit Knockouts, 30.3 cu-in, 16 Knockout, Steel
SKU403982
MFGR #232HWP
Your Cost: $8.17/ea
List: RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
Application Electrical ARRA Compliant C Brand Raco® Buy American Compliant C Cable Entry Knockouts for conduit Capacity 30.3 in³ Catalog Number 232HWP Color Silver Construction Welded Country of Origin MX Cubic Capacity 30.3 in³ Currency USD Depth 2.125 in Dimensions 4 in H x 4 in W x 2-1/8 in D EU RoHS Indicator C Finish Pre-Galvanized Gross Volume Per Pack 52.95 Gross Volume per Pack Metric 867.71 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.44 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.03 in Height [Metric] 10.2362 cm Knockout Size 1/2 in Length 2.68 in Length [Metric] 6.7970 cm Manufacturer Hubbell Material Steel Mounting HM bracket Mounting Type Flush Number of Knockouts 16 Returnable Y Shape Squared Size 2-1/8 IN in Standard UL Standards UL File No. E195978 Stock Status NORMALLY STOCKED Type 4 IN square box UNSPSC 39121303 UPC 11 05016950036 UPC 12 050169500361 Width 4.91 in Width [Metric] 12.4714 cm Electrical Patented TKO 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts); combination cover screw heads provide for faster mudring/cover installation; raised ground provision in back of box Welded construction Square boxes are used where multiple conductor runs are split into two or more directions to bring power to a number of electrical devices BOX-LOC (MS) bracket box is a snap to install Combination screw heads provide for faster installation TKO knockouts offer greater flexibility with RACO® patented combination 1/2 in and 3/4 in knockout UBS support - welded to box, preset bend points to work with wall thickness 2-1/2 to 6 in HM type bracket for wood/metal studs Flush bracket setback Raised ground Place the bracket on the open side of the stud first Slots in the bracket engage the lip of the stud and actually crimp it as you press the bracket on the stud, quickly locking it in place
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Raco® |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Knockouts for conduit |
| Capacity | 30.3 in³ |
| Catalog Number | 232HWP |
| Color | Silver |
| Construction | Welded |
| Country of Origin | MX |
| Cubic Capacity | 30.3 in³ |
| Currency | USD |
| Depth | 2.125 in |
| Dimensions | 4 in H x 4 in W x 2-1/8 in D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 52.95 |
| Gross Volume per Pack Metric | 867.71 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.03 in |
| Height [Metric] | 10.2362 cm |
| Knockout Size | 1/2 in |
| Length | 2.68 in |
| Length [Metric] | 6.7970 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Steel |
| Mounting | HM bracket |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Knockouts | 16 |
| Returnable | Y |
| Shape | Squared |
| Size | 2-1/8 IN in |
| Standard | UL |
| Standards | UL File No. E195978 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | 4 IN square box |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 05016950036 |
| UPC 12 | 050169500361 |
| Width | 4.91 in |
| Width [Metric] | 12.4714 cm |
| Electrical |
| Patented TKO 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts); combination cover screw heads provide for faster mudring/cover installation; raised ground provision in back of box |
| Welded construction |
| Square boxes are used where multiple conductor runs are split into two or more directions to bring power to a number of electrical devices |
| BOX-LOC (MS) bracket box is a snap to install |
| Combination screw heads provide for faster installation |
| TKO knockouts offer greater flexibility with RACO® patented combination 1/2 in and 3/4 in knockout |
| UBS support - welded to box, preset bend points to work with wall thickness 2-1/2 to 6 in |
| HM type bracket for wood/metal studs |
| Flush bracket setback |
| Raised ground |
| Place the bracket on the open side of the stud first |
| Slots in the bracket engage the lip of the stud and actually crimp it as you press the bracket on the stud, quickly locking it in place |