or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco® 232-OW Square Box With Conduit Knockouts, 30.3 cu-in, 16 Knockout, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Raco® 232-OW Square Box With Conduit Knockouts, 30.3 cu-in, 16 Knockout, Steel
SKU909931
MFGR #232-OW
Your Cost: $42.16/ea
List: RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
Application Electrical ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Knockouts for conduit Catalog Number 232-OW Color Silver Construction Welded Country of Origin MX Cubic Capacity 30.3 in³ Currency USD Depth 2.125 in EU RoHS Indicator C Finish Pre-Galvanized Gross Volume Per Pack 57.49 Gross Volume per Pack Metric 942.04 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.51 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.75 in Height [Metric] 12.0650 cm Knockout Size 1/2 in Length 2.48 in Length [Metric] 6.2992 cm Mounting Plaster ears Mounting Type Plaster Ear Returnable Y Shape Squared Size 2-1/8 IN in Standard UL Standards UL File No. E195978 Type 4 IN square box UNSPSC 39121303 UPC 11 05016950232 UPC 12 050169502327 Width 4.88 in Width [Metric] 12.3952 cm Stock Status NONSTOCK Brand Raco® Manufacturer Hubbell Capacity 30.3 in³ Dimensions 4 in H x 4 in W x 2-1/8 in D Material Steel Number of Knockouts 8 Electrical Allows any depth 4" square box to be quickly and easily installed in old work applications; One or two devices mount directly to RETRO-RING®; 2-1/8" deep box for mounting GFCI or decora devices; Maximum allowable opening in 2-hour fire rated walls; works in 3/8" to 1-1/2" thick, wall or ceiling applications; use for low voltage or up to 250V circuitry; Template included for correct wall opening; oversized wall plate required Welded construction Square boxes are used where multiple conductor runs are split into two or more directions to bring power to a number of electrical devices Combination screw heads provide for faster installation TKO knockouts offer greater flexibility with RACO® Patented combination 1/2 in and 3/4 in knockout Red boxes, covers and extensions for dedicated life safety alarm circuits Allows any depth 4 in square box to be quickly and easily installed in old work applications One or two devices mount directly to RETRO-RING™ 2-1/8 in D box for mounting GFCI or Decora® devices Maximum allowable opening in 2 hr fire rated walls Use for low voltage or up to 250 VAC circuitry Template included for correct wall opening Oversized wallplate required Raised ground Raised ground Raised ground
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Knockouts for conduit |
| Catalog Number | 232-OW |
| Color | Silver |
| Construction | Welded |
| Country of Origin | MX |
| Cubic Capacity | 30.3 in³ |
| Currency | USD |
| Depth | 2.125 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 57.49 |
| Gross Volume per Pack Metric | 942.04 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.51 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.75 in |
| Height [Metric] | 12.0650 cm |
| Knockout Size | 1/2 in |
| Length | 2.48 in |
| Length [Metric] | 6.2992 cm |
| Mounting | Plaster ears |
| Mounting Type | Plaster Ear |
| Returnable | Y |
| Shape | Squared |
| Size | 2-1/8 IN in |
| Standard | UL |
| Standards | UL File No. E195978 |
| Type | 4 IN square box |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 05016950232 |
| UPC 12 | 050169502327 |
| Width | 4.88 in |
| Width [Metric] | 12.3952 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Raco® |
| Manufacturer | Hubbell |
| Capacity | 30.3 in³ |
| Dimensions | 4 in H x 4 in W x 2-1/8 in D |
| Material | Steel |
| Number of Knockouts | 8 |
| Electrical |
| Allows any depth 4" square box to be quickly and easily installed in old work applications; One or two devices mount directly to RETRO-RING®; 2-1/8" deep box for mounting GFCI or decora devices; Maximum allowable opening in 2-hour fire rated walls; works in 3/8" to 1-1/2" thick, wall or ceiling applications; use for low voltage or up to 250V circuitry; Template included for correct wall opening; oversized wall plate required |
| Welded construction |
| Square boxes are used where multiple conductor runs are split into two or more directions to bring power to a number of electrical devices |
| Combination screw heads provide for faster installation |
| TKO knockouts offer greater flexibility with RACO® Patented combination 1/2 in and 3/4 in knockout |
| Red boxes, covers and extensions for dedicated life safety alarm circuits |
| Allows any depth 4 in square box to be quickly and easily installed in old work applications |
| One or two devices mount directly to RETRO-RING™ |
| 2-1/8 in D box for mounting GFCI or Decora® devices |
| Maximum allowable opening in 2 hr fire rated walls |
| Use for low voltage or up to 250 VAC circuitry |
| Template included for correct wall opening |
| Oversized wallplate required |
| Raised ground |
| Raised ground |
| Raised ground |