or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco® 2028 Set Screw Conduit Coupling, 2 in, For Use With EMT Conduit, Steel, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Raco® 2028 Set Screw Conduit Coupling, 2 in, For Use With EMT Conduit, Steel, Zinc Plated
SKU910000
MFGR #2028
Your Cost: $7.59/ea
List: When you need to couple, connect, fasten, or ground conduit or cables, RACO® fittings are your best answer. Where applicable, RACO® products are engineered in accordance with the standards established by Underwriters' Laboratories (UL). Most products are listed by UL and also certified by the Canadian Standards Association (CSA). Dimensional data listed in this catalog is intended for general reference with broad tolerance limits.
When you need to couple, connect, fasten, or ground conduit or cables, RACO® fittings are your best answer. Where applicable, RACO® products are engineered in accordance with the standards established by Underwriters' Laboratories (UL). Most products are listed by UL and also certified by the Canadian Standards Association (CSA). Dimensional data listed in this catalog is intended for general reference with broad tolerance limits.
Application Electrical ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 2028 Color Silver Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Flexibility EMT Gross Weight Per Pack 0.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Length 3.27 in Returnable Y Standard C UL US Standards UL 514BCSA C22.2 No. 18cULus Listed Trade Size 2 in Type Set Screw UNSPSC 39131707 UPC 11 05016902028 UPC 12 050169020289 Width 2.38 in Stock Status NONSTOCK Brand Raco® Manufacturer Hubbell Finish Electro-Plated Zinc Material Steel Size 2 in Suitable For Use With EMT Conduit Gross Volume Per Pack 22.67 Gross Volume per Pack Metric 371.43 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7307995045 Installation Type Set screw
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2028 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Flexibility | EMT |
| Gross Weight Per Pack | 0.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length | 3.27 in |
| Returnable | Y |
| Standard | C UL US |
| Standards | UL 514BCSA C22.2 No. 18cULus Listed |
| Trade Size | 2 in |
| Type | Set Screw |
| UNSPSC | 39131707 |
| UPC 11 | 05016902028 |
| UPC 12 | 050169020289 |
| Width | 2.38 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Raco® |
| Manufacturer | Hubbell |
| Finish | Electro-Plated Zinc |
| Material | Steel |
| Size | 2 in |
| Suitable For Use With | EMT Conduit |
| Gross Volume Per Pack | 22.67 |
| Gross Volume per Pack Metric | 371.43 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7307995045 |
| Installation Type | Set screw |