or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco® 189SM Square box, 21 cu-in, 16 Knockout, Steel
SKU936564
MFGR #189SM
Your Cost: $11.99/ea
List: RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
Application Electrical ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Knockouts for conduit Catalog Number 189SM Color Gray Construction Welded Country of Origin US Cubic Capacity 21.0 in³ Currency USD Depth 1.5 in EU RoHS Indicator C Finish Pre-Galvanized Gross Volume Per Pack 25.01 Gross Volume per Pack Metric 409.81 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Knockout Size 1/2 in Length 1.56 in Length [Metric] 3.9700 cm Mounting No bracket Returnable Y Shape Squared Size 1-1/2 in Standard UL LISTED Standards UL E195978 Type Box UNSPSC 39121303 UPC 11 05016998189 UPC 12 050169981894 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Raco® Manufacturer Hubbell Capacity 21.6 in³ Dimensions 4 in H x 4 in W x 1-1/2 in D Material Steel Number of Knockouts 16 Electrical Raised grounding provision, and pre-installed 8" long #12 stranded copper conductor makes this box ideal for surface mount applications; features RACO's patented TKO 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts); combination cover screw heads provide for faster mudring/cover installation Welded construction Square boxes are used where multiple conductor runs are split into two or more directions to bring power to a number of electrical devices Combination screw heads provide for faster installation TKO™ Knockouts allow for design and installation flexibility Red boxes, covers and extensions for dedicated life safety alarm circuits Side knockouts: (8) 1/2 in, (4) TKO™ Bottom knockouts: (2) 1/2 in, (2) TKO™ Without bracket Patented TKO™ 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts) Raised ground
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry | Knockouts for conduit |
| Catalog Number | 189SM |
| Color | Gray |
| Construction | Welded |
| Country of Origin | US |
| Cubic Capacity | 21.0 in³ |
| Currency | USD |
| Depth | 1.5 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 25.01 |
| Gross Volume per Pack Metric | 409.81 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Knockout Size | 1/2 in |
| Length | 1.56 in |
| Length [Metric] | 3.9700 cm |
| Mounting | No bracket |
| Returnable | Y |
| Shape | Squared |
| Size | 1-1/2 in |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | UL E195978 |
| Type | Box |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 05016998189 |
| UPC 12 | 050169981894 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Raco® |
| Manufacturer | Hubbell |
| Capacity | 21.6 in³ |
| Dimensions | 4 in H x 4 in W x 1-1/2 in D |
| Material | Steel |
| Number of Knockouts | 16 |
| Electrical |
| Raised grounding provision, and pre-installed 8" long #12 stranded copper conductor makes this box ideal for surface mount applications; features RACO's patented TKO 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts); combination cover screw heads provide for faster mudring/cover installation |
| Welded construction |
| Square boxes are used where multiple conductor runs are split into two or more directions to bring power to a number of electrical devices |
| Combination screw heads provide for faster installation |
| TKO™ Knockouts allow for design and installation flexibility |
| Red boxes, covers and extensions for dedicated life safety alarm circuits |
| Side knockouts: (8) 1/2 in, (4) TKO™ |
| Bottom knockouts: (2) 1/2 in, (2) TKO™ |
| Without bracket |
| Patented TKO™ 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts) |
| Raised ground |