or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco® 189RAC Square box, 21 cu-in, 16 Knockout, Steel
SKU779333
MFGR #189RAC
Your Cost: $3.66/ea
List: RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
Application Electrical ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Entry Knockouts for conduit Catalog Number 189RAC Color Gray Construction Welded Country of Origin US Cubic Capacity 21.0 in³ Currency USD Depth 1.5 in EU RoHS Indicator N Finish Pre-Galvanized Gross Volume Per Pack 25.01 Gross Volume per Pack Metric 409.81 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Knockout Size 1/2 in Length 1.56 in Length [Metric] 3.9700 cm Mounting No bracket Returnable Y Shape Squared Size 1-1/2 in Standard UL Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL File No. E195978 Type Box UNSPSC 39121303 UPC 11 05016950189 UPC 12 050169501894 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Raco® Manufacturer Hubbell Capacity 21.5 in³ Dimensions 4 in H x 4 in W x 1-1/2 in D Material Steel Number of Knockouts 16 Electrical Patented TKO 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts); combination cover screw heads provide for faster mudring/cover installation; raised ground provision in back of box Welded construction Square boxes are used where multiple conductor runs are split into two or more directions to bring power to a number of electrical devices Combination screw heads provide for faster installation TKO knockouts allow for design and installation flexibility Red boxes, covers and extensions for dedicated life safety alarm circuits Without bracket Patented TKO 1/2 in and 3/4 in eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 VAC) Without bracket Patented TKO™ 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Entry | Knockouts for conduit |
| Catalog Number | 189RAC |
| Color | Gray |
| Construction | Welded |
| Country of Origin | US |
| Cubic Capacity | 21.0 in³ |
| Currency | USD |
| Depth | 1.5 in |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 25.01 |
| Gross Volume per Pack Metric | 409.81 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Knockout Size | 1/2 in |
| Length | 1.56 in |
| Length [Metric] | 3.9700 cm |
| Mounting | No bracket |
| Returnable | Y |
| Shape | Squared |
| Size | 1-1/2 in |
| Standard | UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL File No. E195978 |
| Type | Box |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 05016950189 |
| UPC 12 | 050169501894 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Raco® |
| Manufacturer | Hubbell |
| Capacity | 21.5 in³ |
| Dimensions | 4 in H x 4 in W x 1-1/2 in D |
| Material | Steel |
| Number of Knockouts | 16 |
| Electrical |
| Patented TKO 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts); combination cover screw heads provide for faster mudring/cover installation; raised ground provision in back of box |
| Welded construction |
| Square boxes are used where multiple conductor runs are split into two or more directions to bring power to a number of electrical devices |
| Combination screw heads provide for faster installation |
| TKO knockouts allow for design and installation flexibility |
| Red boxes, covers and extensions for dedicated life safety alarm circuits |
| Without bracket |
| Patented TKO 1/2 in and 3/4 in eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 VAC) |
| Without bracket |
| Patented TKO™ 1/2" & 3/4" eccentric knockouts (Per U.L. 514-A, suitable for use without a bonding jumper in circuits above or below 250 volts) |