or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Raco®
Raco® 126 Octagon Box, Steel, 15.5 cu-in, 8 Knockouts
Custom_Product_Images_Illustration
Raco®
Raco® 126 Octagon Box, Steel, 15.5 cu-in, 8 Knockouts
SKU4391
MFGR #126
Your Cost: $5.28/ea
List: RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
RACO® is the United States' leading manufacturer of steel electrical boxes and covers. RACO® manufactures and/or sells steel and plastic boxes used at outlets, switch locations and junction points. RACO® also offers a broad line of metallic fittings, including rigid plastic conduit fittings, EMT (thinwall) fittings and liquid tight conduit fittings.
Application Electrical ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Entry Size Conduit Knockout Catalog Number 126 Color Silver Country of Origin US Cubic Capacity 15.5 in³ Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Pre-Galvanized Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Knockout Size 1/2 in, 3/4 in Length 1.56 in Mounting No bracket Returnable Y Shape Octagon Size 4 IN in Standard UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL File No. E195978 Type 4 IN octagon box UNSPSC 39121303 UPC 11 05016900126 UPC 12 050169001264 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Raco® Manufacturer Hubbell Capacity 15.5 in³ Material Steel Number of Knockouts 8 Cable Entry Knockouts for conduit Construction Drawn Depth 1.5 in Gross Volume Per Pack 25.01 Gross Volume per Pack Metric 409.81 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Electrical Combination screw heads allow for fast cover or fixture installation; raised ground provision in back of box Drawn construction Combination screw heads allow for fast cover or fixture installation, raised ground provision in back of box (4) 3-gang/4 in side knockouts (2) 1/2 in, (2) 3-gang/4 in bottom knockouts Raised ground
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Entry Size | Conduit Knockout |
| Catalog Number | 126 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | US |
| Cubic Capacity | 15.5 in³ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Knockout Size | 1/2 in, 3/4 in |
| Length | 1.56 in |
| Mounting | No bracket |
| Returnable | Y |
| Shape | Octagon |
| Size | 4 IN in |
| Standard | UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL File No. E195978 |
| Type | 4 IN octagon box |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC 11 | 05016900126 |
| UPC 12 | 050169001264 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Raco® |
| Manufacturer | Hubbell |
| Capacity | 15.5 in³ |
| Material | Steel |
| Number of Knockouts | 8 |
| Cable Entry | Knockouts for conduit |
| Construction | Drawn |
| Depth | 1.5 in |
| Gross Volume Per Pack | 25.01 |
| Gross Volume per Pack Metric | 409.81 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Electrical |
| Combination screw heads allow for fast cover or fixture installation; raised ground provision in back of box |
| Drawn construction |
| Combination screw heads allow for fast cover or fixture installation, raised ground provision in back of box |
| (4) 3-gang/4 in side knockouts |
| (2) 1/2 in, (2) 3-gang/4 in bottom knockouts |
| Raised ground |