or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RMK RSR-9520 CORD GRIP COMPLETE ASS
SKU885205
MFGR #RSR-9520
Your Cost: $51.98/ea
List: 90 DEG; MACHINED ALUMINUM BODY, NEOPRENE BUSHING; CORD SIZE 1.125 TO 1.25 INCH; SIZE 2.47 INCH DIA X 4.41 INCH L; APPROVAL UL 514, CSA 22.2; APPLICATION HAZARDOUS LOCATION; RSR MODEL
90 DEG; MACHINED ALUMINUM BODY, NEOPRENE BUSHING; CORD SIZE 1.125 TO 1.25 INCH; SIZE 2.47 INCH DIA X 4.41 INCH L; APPROVAL UL 514, CSA 22.2; APPLICATION HAZARDOUS LOCATION; RSR MODEL
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-9520 Conductor Range 1.125 - 1.250 in Connection Male Threaded X Compression Country of Origin US Currency USD Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.2730 lb Gross Weight per Pack Metric 0.58 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.19 in Height [Metric] 8.1026 cm Length 4.41 in Length [Metric] 11.2014 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Size 1 1/2 in Standard ROHS Compliant Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 121 Deg C °C Type Aluminum Cord Grip 90 deg UNSPSC 39121431 UPC 11 78541119520 UPC 12 785411195209 Width 2.47 in Width [Metric] 6.2738 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Material Aluminum Trade Size 1-1/2 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-9520 |
| Conductor Range | 1.125 - 1.250 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.2730 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.58 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.19 in |
| Height [Metric] | 8.1026 cm |
| Length | 4.41 in |
| Length [Metric] | 11.2014 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Size | 1 1/2 in |
| Standard | ROHS Compliant |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 121 Deg C °C |
| Type | Aluminum Cord Grip 90 deg |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541119520 |
| UPC 12 | 785411195209 |
| Width | 2.47 in |
| Width [Metric] | 6.2738 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1-1/2 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |