or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Remke
RMK RHG-508 Solar Liquidtight Cord Grip, 1-1/2" NPT, PV100 Wire Type, 9 holes
Remke
RMK RHG-508 Solar Liquidtight Cord Grip, 1-1/2" NPT, PV100 Wire Type, 9 holes
SKU1113118
MFGR #RHG-508
Your Cost: $52.01/ea
List: Solar Liquidtight Cord Grip, 1-1/2" NPT, PV100 Wire Type, 9 holes
Solar Liquidtight Cord Grip, 1-1/2" NPT, PV100 Wire Type, 9 holes
Application These connector are used for solar rooftop installations in place of, or in conjunction with rooftop combiner boxes for faster connections and lower installed cost. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Type PV100 Catalog Number RHG-508 Color Black Connection Male Threaded X Compression Connection Type Male Threaded x Compression Country of Origin US Currency USD Dimensions 2.81 in L x 1.3 in W EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.8150 lb Gross Weight per Pack Metric 0.37 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.81 in Height [Metric] 7.1374 cm Length 2.81 in Length [Metric] 7.1374 cm Size 1.5 in Standard CSA 93876, UL E51579 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantRoHS 2011/65/EUUL File No. E51579UL File No. E51579cCSAus File No.93876UL 94-V-2 Flammability RatingCSA 93876UL E51579 Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 239 °F Type 9-Hole Straight Liquidtight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541104597 UPC 12 785411045979 Width 2.48 in Width [Metric] 6.2992 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Cable Openings 0.35 in Material Nylon Trade Size 1-1/2 in These connector are used for solar rooftop installations in place of, or in conjunction with rooftop combiner boxes for faster connections and lower installed cost. Santoprene glands, generous wrenching flats and multiple wire configurations. Skinned over glands (a thin santoprene membrane gland covering) that allows the user to choose from 1 to 13 wires by simply piercing the wire through the number of dimples on the membrane Regardless of how many wires the user chooses to use the gland around the wires will retain a liquidtight seal These cord grips also feature an integral sealing ring that provides a superior seal at the clearance or threaded mounting hole location Design of the Helio-Seal™ cord grips also features generous wrenching flats that allow for ease of assembly and require no disassembly for installation Santoprene glands, generous wrenching flats and multiple wire configurations
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | These connector are used for solar rooftop installations in place of, or in conjunction with rooftop combiner boxes for faster connections and lower installed cost. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | PV100 |
| Catalog Number | RHG-508 |
| Color | Black |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Connection Type | Male Threaded x Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.81 in L x 1.3 in W |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.8150 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.37 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.81 in |
| Height [Metric] | 7.1374 cm |
| Length | 2.81 in |
| Length [Metric] | 7.1374 cm |
| Size | 1.5 in |
| Standard | CSA 93876, UL E51579 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantRoHS 2011/65/EUUL File No. E51579UL File No. E51579cCSAus File No.93876UL 94-V-2 Flammability RatingCSA 93876UL E51579 |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 239 °F |
| Type | 9-Hole Straight Liquidtight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541104597 |
| UPC 12 | 785411045979 |
| Width | 2.48 in |
| Width [Metric] | 6.2992 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Cable Openings | 0.35 in |
| Material | Nylon |
| Trade Size | 1-1/2 in |
| These connector are used for solar rooftop installations in place of, or in conjunction with rooftop combiner boxes for faster connections and lower installed cost. |
| Santoprene glands, generous wrenching flats and multiple wire configurations. |
| Skinned over glands (a thin santoprene membrane gland covering) that allows the user to choose from 1 to 13 wires by simply piercing the wire through the number of dimples on the membrane |
| Regardless of how many wires the user chooses to use the gland around the wires will retain a liquidtight seal |
| These cord grips also feature an integral sealing ring that provides a superior seal at the clearance or threaded mounting hole location |
| Design of the Helio-Seal™ cord grips also features generous wrenching flats that allow for ease of assembly and require no disassembly for installation |
| Santoprene glands, generous wrenching flats and multiple wire configurations |