or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RACO® 702R Flat Protector Plate, 3.69 in L x 1.06 in W x 3.63 in D, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
RACO® 702R Flat Protector Plate, 3.69 in L x 1.06 in W x 3.63 in D, Steel
SKU1040426
MFGR #702R
Your Cost: $8.31/ea
List: RACO® Protector Plate, Flat, 3.69 in Length, 1.06 in Width, 3.63 in Depth, Steel, Galvanized
RACO® Protector Plate, Flat, 3.69 in Length, 1.06 in Width, 3.63 in Depth, Steel, Galvanized
Application Electrical ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 702R Color Gray Construction Stamped steel Country of Origin US Currency USD Dimensions 1.06 in L x 3.69 in W x 3.63 in H EU RoHS Indicator C Finish Pre-Galvanized Gross Volume Per Pack 13.92 Gross Volume per Pack Metric 228.16 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2190 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326190080 Height 3.63 in Height [Metric] 9.2227 cm Length 1.06 in Length [Metric] 2.7000 cm Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Type 2-Gang Flat Square UNSPSC 39121321 UPC 11 05016994702 UPC 12 050169947029 Width 3.69 in Width [Metric] 9.3624 cm Stock Status NONSTOCK Brand Raco® Manufacturer Hubbell Material Stamped Steel Size 3/4 in Suitable For Use With 2-Device Round Mud Ring Electrical No hardware required for use - simply snaps on and off standard mudrings; durable steel construction allows cover to be used multiple times; knockouts in some covers allow for use of screws to prevent theft and add additional security (screws not included); recessed tab allows cover to be easily removed using pliers, side cutters, or flat screw driver Raised covers protect decora, duplex and switch devices Feature patented wire retrieval loop to hold data wire in place No hardware required for use - simply snaps on and off standard mudrings Durable steel construction allows cover to be used multiple times Knockouts in some covers allow for use of screws to prevent theft and add additional security (screws not included) Recessed tab allows cover to be easily removed using pliers, side cutters or flat screwdriver Stamped construction
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Electrical |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 702R |
| Color | Gray |
| Construction | Stamped steel |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.06 in L x 3.69 in W x 3.63 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 13.92 |
| Gross Volume per Pack Metric | 228.16 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2190 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326190080 |
| Height | 3.63 in |
| Height [Metric] | 9.2227 cm |
| Length | 1.06 in |
| Length [Metric] | 2.7000 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Type | 2-Gang Flat Square |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 05016994702 |
| UPC 12 | 050169947029 |
| Width | 3.69 in |
| Width [Metric] | 9.3624 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Raco® |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Stamped Steel |
| Size | 3/4 in |
| Suitable For Use With | 2-Device Round Mud Ring |
| Electrical |
| No hardware required for use - simply snaps on and off standard mudrings; durable steel construction allows cover to be used multiple times; knockouts in some covers allow for use of screws to prevent theft and add additional security (screws not included); recessed tab allows cover to be easily removed using pliers, side cutters, or flat screw driver |
| Raised covers protect decora, duplex and switch devices |
| Feature patented wire retrieval loop to hold data wire in place |
| No hardware required for use - simply snaps on and off standard mudrings |
| Durable steel construction allows cover to be used multiple times |
| Knockouts in some covers allow for use of screws to prevent theft and add additional security (screws not included) |
| Recessed tab allows cover to be easily removed using pliers, side cutters or flat screwdriver |
| Stamped construction |