or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB WP3LED82 WALLPACK 82W COOL LED 120-277V W/ GLASS LENS BZ
SKU957983
MFGR #WP3LED82
Your Cost: $572.58/ea
WALLPACK 82W 5000K LED with GLASS LENS BRONZE
WALLPACK 82W 5000K LED with GLASS LENS BRONZE
Alternate Catalog Number 1981349341 Amperage Rating 0.3/0.32/0.34/0.7 A Application Outdoor ARRA Compliant Y Average Life 100000 hr Ballast Type Constant Current Buy American Compliant Y Catalog Number WP3LED82 Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 5000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 9 in H x 17 in W x 10 in D EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 16.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.62 Gross Weight UOM Metric kg Height 13.00 in Height [Metric] 33.0200 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 82 W Length 20.00 in Length [Metric] 50.8000 cm Lens Type Prismatic Borosilicate Glass Light Color Cool White Light Output 114 Lumens/W Lumens 9280 Lumens Mounting Type Wall Replacement Catalog Number WP3LED93L-750U Series WP3LED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL/DLC ListedIESNA LM-79/LM-80ANSI C78.377-2017 Type Wallpack UNSPSC 39112102 UPC 11 01981349341 UPC 12 019813493411 Wattage 82 W Width 12.40 in Width [Metric] 31.4960 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 81 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR Affordable wallpack with traditional look Covers footprint of traditional HID wallpacks WP3LED replaces up to 400 W metal halide 0.7 A at 120 VAC, 0.34 A at 208 VAC, 0.32 A at 240 VAC, 0.3 A at 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1981349341 |
| Amperage Rating | 0.3/0.32/0.34/0.7 A |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | Y |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Constant Current |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | WP3LED82 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9 in H x 17 in W x 10 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 16.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 13.00 in |
| Height [Metric] | 33.0200 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 82 W |
| Length | 20.00 in |
| Length [Metric] | 50.8000 cm |
| Lens Type | Prismatic Borosilicate Glass |
| Light Color | Cool White |
| Light Output | 114 Lumens/W |
| Lumens | 9280 Lumens |
| Mounting Type | Wall |
| Replacement Catalog Number | WP3LED93L-750U |
| Series | WP3LED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL/DLC ListedIESNA LM-79/LM-80ANSI C78.377-2017 |
| Type | Wallpack |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 01981349341 |
| UPC 12 | 019813493411 |
| Wattage | 82 W |
| Width | 12.40 in |
| Width [Metric] | 31.4960 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 81 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| Affordable wallpack with traditional look |
| Covers footprint of traditional HID wallpacks |
| WP3LED replaces up to 400 W metal halide |
| 0.7 A at 120 VAC, 0.34 A at 208 VAC, 0.32 A at 240 VAC, 0.3 A at 277 VAC |