or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB WP3LED82/PC WALLPACK 82W COOL LED 120V PC W/ GLASS LENS BZ
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB WP3LED82/PC WALLPACK 82W COOL LED 120V PC W/ GLASS LENS BZ
SKU1009821
MFGR #WP3LED82/PC
Your Cost: $606.64/ea
WALLPCK 82W 5000K LED 120V PC GLASS LENS BRONZE
WALLPCK 82W 5000K LED 120V PC GLASS LENS BRONZE
Alternate Catalog Number 1981349347 Amperage Rating 0.7 A Application Outdoor ARRA Compliant Y Average Life 100000 hr Ballast Type Constant Current Buy American Compliant Y Catalog Number WP3LED82/PC Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 5000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 9 in H x 17 in W x 10 in D EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 16.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.62 Gross Weight UOM Metric kg Height 13.00 in Height [Metric] 33.0200 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 82 W Length 20.00 in Length [Metric] 50.8000 cm Lens Type Prismatic Borosilicate Glass Light Color Cool White Light Output 114 Lumens/W Lumens 9280 Lumens Mounting Type Wall Replacement Catalog Number WP3LED93L-750U/PCU Series WP3LED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed for Wet LocationsIESNA LM-79/LM-80ANSI C78.377-2017DLC Certified Type Wallpack UNSPSC 39112102 UPC 11 01981349347 UPC 12 019813493473 Wattage 82 W Width 12.40 in Width [Metric] 31.4960 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 81 W Housing Finish Bronze Lamp Type Multi-Chip LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR Photocell Affordable wallpack with traditional look Covers footprint of traditional HID wallpacks WP3LED replaces up to 400 W metal halide 0.7 A at 120 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1981349347 |
| Amperage Rating | 0.7 A |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | Y |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Constant Current |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | WP3LED82/PC |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9 in H x 17 in W x 10 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 16.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 13.00 in |
| Height [Metric] | 33.0200 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 82 W |
| Length | 20.00 in |
| Length [Metric] | 50.8000 cm |
| Lens Type | Prismatic Borosilicate Glass |
| Light Color | Cool White |
| Light Output | 114 Lumens/W |
| Lumens | 9280 Lumens |
| Mounting Type | Wall |
| Replacement Catalog Number | WP3LED93L-750U/PCU |
| Series | WP3LED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed for Wet LocationsIESNA LM-79/LM-80ANSI C78.377-2017DLC Certified |
| Type | Wallpack |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 01981349347 |
| UPC 12 | 019813493473 |
| Wattage | 82 W |
| Width | 12.40 in |
| Width [Metric] | 31.4960 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 81 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | Multi-Chip LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| Photocell |
| Affordable wallpack with traditional look |
| Covers footprint of traditional HID wallpacks |
| WP3LED replaces up to 400 W metal halide |
| 0.7 A at 120 VAC |