or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB T8-12-48G-8CCT-HYB 12 WATT LED T8 LAMP
SKU1391541
MFGR #T8-12-48G-8CCT-HYB
Your Cost: $7.71/ea
Hybrid Type A/B tubes allow installation on the ballast or direct wiring to line voltage. Refer to specification sheet for full details.
Hybrid Type A/B tubes allow installation on the ballast or direct wiring to line voltage. Refer to specification sheet for full details.
Alternate Catalog Number 00192552024587 ARRA Compliant X Brand RAB Buy American Compliant C Catalog Number T8-12-48G-8CCT-HYB Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.03 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.4400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.08 in Height [Metric] 2.7432 cm Length 47.80 in Length [Metric] 121.4120 cm Manufacturer RAB Lighting Inc. Stock Status NORMALLY STOCKED UNSPSC 39101605 UPC 11 19255202458 UPC 12 192552024587 Width 1.08 in Width [Metric] 2.7432 cm 5 Color temperature selectable between 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, 6500K Direct Replacement for Fluorescent Lamps: F32T8/32W, F32T8/30W, F32T8/28W, F32T8/25W TYPE A - Plug and play compatible with most common commercial instant start T8 electronic ballasts TYPE B - can be wired directly to line voltage 120-277V. Can be wired using Single or Double ended method Works with both shunted and non-shunted sockets
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00192552024587 |
| ARRA Compliant | X |
| Brand | RAB |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | T8-12-48G-8CCT-HYB |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.03 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.08 in |
| Height [Metric] | 2.7432 cm |
| Length | 47.80 in |
| Length [Metric] | 121.4120 cm |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| UNSPSC | 39101605 |
| UPC 11 | 19255202458 |
| UPC 12 | 192552024587 |
| Width | 1.08 in |
| Width [Metric] | 2.7432 cm |
| 5 Color temperature selectable between 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, 6500K |
| Direct Replacement for Fluorescent Lamps: F32T8/32W, F32T8/30W, F32T8/28W, F32T8/25W |
| TYPE A - Plug and play compatible with most common commercial instant start T8 electronic ballasts |
| TYPE B - can be wired directly to line voltage 120-277V. Can be wired using Single or Double ended method |
| Works with both shunted and non-shunted sockets |