or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting YLH100 Wallpack, Metal Halide Lamp, 90 W Fixture, 120 VAC, Gray/Polyester Powder Coated Housing
RAB Lighting YLH100 Wallpack, Metal Halide Lamp, 90 W Fixture, 120 VAC, Gray/Polyester Powder Coated Housing
SKUPDW~10447622
MFGR #YLH100
Call For Price
RAB Wallpack, 120 VAC, 90 W Fixture, 2.1 A, Metal Halide Lamp, 100 W Lamp, 10000 hr Average Life, HPF/NPF Ballast, 9000 Lumens, Aluminum Housing, Gray/Polyester Powder Coated Housing, 9-1/2 in H x 12-1/2 in W x 17 in D
RAB Wallpack, 120 VAC, 90 W Fixture, 2.1 A, Metal Halide Lamp, 100 W Lamp, 10000 hr Average Life, HPF/NPF Ballast, 9000 Lumens, Aluminum Housing, Gray/Polyester Powder Coated Housing, 9-1/2 in H x 12-1/2 in W x 17 in D
Amperage Rating 2.1 A Average Life 10000 hr Ballast Type HPF/NPF Catalog Number YLH100 Country of Origin US Dimensions 9-1/2 in H x 12-1/2 in W x 17 in D Gross Weight Per Pack 1 lb Housing Material Aluminum Lamp Wattage 100 W Lens Type Prismatic Glass Lumens 9000 Lumens UPC 11 01981315308 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 90 W Housing Finish Gray/Polyester Powder Coated Lamp Type Metal Halide Voltage Rating 120 VAC 111% ballast, 100 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 2.1 A |
| Average Life | 10000 hr |
| Ballast Type | HPF/NPF |
| Catalog Number | YLH100 |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 9-1/2 in H x 12-1/2 in W x 17 in D |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Lens Type | Prismatic Glass |
| Lumens | 9000 Lumens |
| UPC 11 | 01981315308 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 90 W |
| Housing Finish | Gray/Polyester Powder Coated |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| 111% ballast, 100 LPW efficacy |