or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting YBLED26/PCT Yardblaster with 120/277 VAC Twistlock Photocell, LED Lamp, 28 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting YBLED26/PCT Yardblaster with 120/277 VAC Twistlock Photocell, LED Lamp, 28 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKU909548
MFGR #YBLED26/PCT
Your Cost: $242.62/ea
RAB Yardblaster, 120/208/240/277 VAC, 28 W Fixture, 0.25/0.16/0.14/0.12 A, LED Lamp, 26 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 67 CRI CRI, Polycarbonate Glass Lens, 2689 Lumens, Wall Mount, Aluminum Housing, Silver Gray/Polyester Powder Coated Housing, 8-1/4 in H x 11-7/8 in W
RAB Yardblaster, 120/208/240/277 VAC, 28 W Fixture, 0.25/0.16/0.14/0.12 A, LED Lamp, 26 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 67 CRI CRI, Polycarbonate Glass Lens, 2689 Lumens, Wall Mount, Aluminum Housing, Silver Gray/Polyester Powder Coated Housing, 8-1/4 in H x 11-7/8 in W
Alternate Catalog Number 00019813196619 Amperage Rating 0.25/0.16/0.14/0.12 A Application OUTDOOR ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number YBLED26/PCT Color Silver Color Rendering Index [CRI] 67 Color Temperature 5000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 8-1/4 in H x 11-7/8 in W EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.59 Gross Volume per Pack Metric 0.02 Gross Weight Per Pack 6.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.13 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.25 in Height [Metric] 20.9550 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 26 W Length 11.75 in Length [Metric] 29.8450 cm Lens Type Polycarbonate Glass Light Color Cool White Lumens 3265 Lm Mounting Type Wall Series YBLED Standards UL ListedIESNA LM-79/LM-80 Type ROADWAY UNSPSC 39112102 UPC 11 01981319661 UPC 12 019813196619 Wattage 26 W Width 7.25 in Width [Metric] 18.4150 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 28 W Housing Finish Gray/Polyester Powder Coated Lamp Type LED Voltage Rating 120/277 V OUTDOOR Photocell Replaces 175 W mercury vapor and 150 W HPS barn lights Widespread light distribution illuminates large areas High impact polycarbonate lens Rugged die cast aluminum housing withstands harsh environments Constant current driver 96 LPW efficacy 93% efficacy 4 kV surge protection -40 deg F cold weather starting temperature 15 ft H mounting 99.3% at 120 VAC, 92.5% at 277 VAC power factor 0.25 A at 120 VAC, 0.16 A at 208 VAC, 0.14 A at 240 VAC, 0.12 A at 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813196619 |
| Amperage Rating | 0.25/0.16/0.14/0.12 A |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | YBLED26/PCT |
| Color | Silver |
| Color Rendering Index [CRI] | 67 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 8-1/4 in H x 11-7/8 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.59 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight Per Pack | 6.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.25 in |
| Height [Metric] | 20.9550 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 26 W |
| Length | 11.75 in |
| Length [Metric] | 29.8450 cm |
| Lens Type | Polycarbonate Glass |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 3265 Lm |
| Mounting Type | Wall |
| Series | YBLED |
| Standards | UL ListedIESNA LM-79/LM-80 |
| Type | ROADWAY |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 01981319661 |
| UPC 12 | 019813196619 |
| Wattage | 26 W |
| Width | 7.25 in |
| Width [Metric] | 18.4150 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 28 W |
| Housing Finish | Gray/Polyester Powder Coated |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| OUTDOOR |
| Photocell |
| Replaces 175 W mercury vapor and 150 W HPS barn lights |
| Widespread light distribution illuminates large areas |
| High impact polycarbonate lens |
| Rugged die cast aluminum housing withstands harsh environments |
| Constant current driver |
| 96 LPW efficacy |
| 93% efficacy |
| 4 kV surge protection |
| -40 deg F cold weather starting temperature |
| 15 ft H mounting |
| 99.3% at 120 VAC, 92.5% at 277 VAC power factor |
| 0.25 A at 120 VAC, 0.16 A at 208 VAC, 0.14 A at 240 VAC, 0.12 A at 277 VAC |