or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting X17FA80 X17 Field-Adjustable Floodlight 80W 3000K/4000K/5000K LED 120-277V
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting X17FA80 X17 Field-Adjustable Floodlight 80W 3000K/4000K/5000K LED 120-277V
SKU1225478
MFGR #X17FA80
$/ea
Ultra-economy field adjustable X17 is available in three sizes and a total of 6 lumen packages, all with a wide 7H x 7V NEMA distribution that makes them the optimal floodlight for a large variety of general-purpose applications. 0-10V dimming is standard on all models. Refer to spec sheet for complete details.
Ultra-economy field adjustable X17 is available in three sizes and a total of 6 lumen packages, all with a wide 7H x 7V NEMA distribution that makes them the optimal floodlight for a large variety of general-purpose applications. 0-10V dimming is standard on all models. Refer to spec sheet for complete details.
Alternate Catalog Number 00192552003919 ARRA Compliant X Buy American Compliant C Catalog Number X17FA80 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.42 Gross Volume per Pack Metric 0.01 Gross Weight Per Pack 5.0700 lb Gross Weight per Pack Metric 2.30 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.82 in Height [Metric] 9.7028 cm Length 15.16 in Length [Metric] 38.5064 cm UNSPSC 39111611 UPC 11 19255200391 UPC 12 192552003919 Width 12.40 in Width [Metric] 31.4960 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc.
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00192552003919 |
| ARRA Compliant | X |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | X17FA80 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.42 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight Per Pack | 5.0700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.82 in |
| Height [Metric] | 9.7028 cm |
| Length | 15.16 in |
| Length [Metric] | 38.5064 cm |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 19255200391 |
| UPC 12 | 192552003919 |
| Width | 12.40 in |
| Width [Metric] | 31.4960 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |