or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting WPTS50W Wallpack, ED17 High Pressure Sodium Lamp, 62 W Fixture, 120 VAC, White Housing
RAB
RAB Lighting WPTS50W Wallpack, ED17 High Pressure Sodium Lamp, 62 W Fixture, 120 VAC, White Housing
SKU453269
MFGR #WPTS50W
Your Cost: $138.37/ea
RAB Wallpack, 120 VAC, 62 W Fixture, 1.8/1.2 A, ED17 High Pressure Sodium Lamp, 50 W Lamp, 24000 hr Average Life, NPF/Reactor Ballast, Vandal Resistant Lens, 4000 Lumens, Polycarbonate Glass Housing, White Housing, 11 in H x 6-7/8 in W x 5-3/4 in D
RAB Wallpack, 120 VAC, 62 W Fixture, 1.8/1.2 A, ED17 High Pressure Sodium Lamp, 50 W Lamp, 24000 hr Average Life, NPF/Reactor Ballast, Vandal Resistant Lens, 4000 Lumens, Polycarbonate Glass Housing, White Housing, 11 in H x 6-7/8 in W x 5-3/4 in D
Amperage Rating 1.8/1.2 A Average Life 24000 hr Ballast Type NPF Reactor Catalog Number WPTS50W Country of Origin CN Dimensions 11 in H x 6-7/8 in W x 5-3/4 in D Gross Weight Per Pack 8.9100 lb Housing Material Polycarbonate Glass Lamp Wattage 50 W Lens Type Vandal Resistant Lumens 4000 Lumens Standards UL Listed UNSPSC 39111503 UPC 11 01981317452 UPC 12 01981317452 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 62 W Housing Finish White Lamp Type ED17 High Pressure Sodium Voltage Rating 120 VAC HID Heavy, die cast aluminum backplate with box mounting template Shades work great with tallpacks 1/2 in bottom conduit knockout Packaging has product features, ballast and lamp specifications 81% ballast, 65 LPW efficacy Stamped steel painted white ballast housing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 1.8/1.2 A |
| Average Life | 24000 hr |
| Ballast Type | NPF Reactor |
| Catalog Number | WPTS50W |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 11 in H x 6-7/8 in W x 5-3/4 in D |
| Gross Weight Per Pack | 8.9100 lb |
| Housing Material | Polycarbonate Glass |
| Lamp Wattage | 50 W |
| Lens Type | Vandal Resistant |
| Lumens | 4000 Lumens |
| Standards | UL Listed |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 01981317452 |
| UPC 12 | 01981317452 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 62 W |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | ED17 High Pressure Sodium |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| HID |
| Heavy, die cast aluminum backplate with box mounting template |
| Shades work great with tallpacks |
| 1/2 in bottom conduit knockout |
| Packaging has product features, ballast and lamp specifications |
| 81% ballast, 65 LPW efficacy |
| Stamped steel painted white ballast housing |