or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting WPTS50 Outdoor Wallpack, 1 ED17 Lamp, 62 W Fixture, 120 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting WPTS50 Outdoor Wallpack, 1 ED17 Lamp, 62 W Fixture, 120 VAC
SKUPDW~375698
MFGR #WPTS50
Call For Price
RAB Outdoor Wallpack, 120 VAC, 62 W Fixture, 1.8/1.2 A, ED17 Lamp, 50 W Lamp, Medium Lamp Base, 1 Lamp, 24000 hr Average Life, Bronze Light, NPF/Reactor Ballast, Prismatic Polycarbonate Glass Lens, 4000 Lumens, Surface Mount, Aluminum Housing, 11 in H x 6-7/8 in W x 5-3/4 in D
RAB Outdoor Wallpack, 120 VAC, 62 W Fixture, 1.8/1.2 A, ED17 Lamp, 50 W Lamp, Medium Lamp Base, 1 Lamp, 24000 hr Average Life, Bronze Light, NPF/Reactor Ballast, Prismatic Polycarbonate Glass Lens, 4000 Lumens, Surface Mount, Aluminum Housing, 11 in H x 6-7/8 in W x 5-3/4 in D
Amperage Rating 1.8/1.2 A Average Life 24000 hr Ballast Type NPF Reactor Catalog Number WPTS50 Country of Origin CN Dimensions 11 in H x 6-7/8 in W x 5-3/4 in D Gross Weight Per Pack 5.5400 lb Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Base Type Medium Lamp Wattage 50 W Lens Type Prismatic Polycarbonate Glass Lumens 4000 Lumens Mounting Type Surface Number Of Lamps 1 Standards UL Listed Type HID UNSPSC 39111503 UPC 11 01981317581 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 62 W Housing Finish Bronze Lamp Type ED17 Voltage Rating 120 VAC HID Shades work great with tallpacks 1/2 in bottom conduit knockout Packaging has product features, ballast and lamp specifications Die formed aluminum for wide light distribution Moveable glare shield for field adjustable light control slanted slightly downward for more light on the job Vandal-resistant polycarbonate molded refractor Stamped steel painted white ballast housing 65 Lumens/W at lamp, 81% efficacy at ballast Knockouts for mounting to 3 or 4 in junction boxes 1.8/1.2 at 120 VAC 1.8/1.2 A at 120 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 1.8/1.2 A |
| Average Life | 24000 hr |
| Ballast Type | NPF Reactor |
| Catalog Number | WPTS50 |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 11 in H x 6-7/8 in W x 5-3/4 in D |
| Gross Weight Per Pack | 5.5400 lb |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Base Type | Medium |
| Lamp Wattage | 50 W |
| Lens Type | Prismatic Polycarbonate Glass |
| Lumens | 4000 Lumens |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standards | UL Listed |
| Type | HID |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 01981317581 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 62 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | ED17 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| HID |
| Shades work great with tallpacks |
| 1/2 in bottom conduit knockout |
| Packaging has product features, ballast and lamp specifications |
| Die formed aluminum for wide light distribution |
| Moveable glare shield for field adjustable light control slanted slightly downward for more light on the job |
| Vandal-resistant polycarbonate molded refractor |
| Stamped steel painted white ballast housing |
| 65 Lumens/W at lamp, 81% efficacy at ballast |
| Knockouts for mounting to 3 or 4 in junction boxes |
| 1.8/1.2 at 120 VAC |
| 1.8/1.2 A at 120 VAC |