or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting WPTGSH100QT/PC Wallpack With 120 VAC Button Photocell, ED17 High Pressure Sodium Lamp, 130 W Fixture, 120 VAC
RAB Lighting WPTGSH100QT/PC Wallpack With 120 VAC Button Photocell, ED17 High Pressure Sodium Lamp, 130 W Fixture, 120 VAC
SKUPDW~1207724
MFGR #WPTGSH100QT/PC
Call For Price
RAB Wallpack, 120 VAC, 130 W Fixture, 1.3/1.2 A, ED17 High Pressure Sodium Lamp, 100 W Lamp, 24000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Prismatic Glass Lens, 9500 Lumens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 13 in H x 7-3/4 in W x 7-1/2 in D
RAB Wallpack, 120 VAC, 130 W Fixture, 1.3/1.2 A, ED17 High Pressure Sodium Lamp, 100 W Lamp, 24000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Prismatic Glass Lens, 9500 Lumens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 13 in H x 7-3/4 in W x 7-1/2 in D
Alternate Catalog Number 00019813175164 Amperage Rating 1.3/1.2 A Average Life 24000 hr Ballast Type HX-HPF Quad Tap Buy American Compliant N Catalog Number WPTGSH100QT/PC Country of Origin CN Currency USD Dimensions 13 in H x 7-3/4 in W x 7-1/2 in D EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 13.7000 lb Housing Material Aluminum Lamp Wattage 100 W Lens Type Prismatic Glass Lumens 9500 Lumens Standards UL Listed, ARRA Compliant UNSPSC 39111612 UPC 11 01981317516 UPC 12 019813175164 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 130 W Housing Finish Bronze Lamp Type ED17 High Pressure Sodium Voltage Rating 120 VAC HID Heavy, die cast aluminum backplate with box mounting template Shades work great with tallpacks 1/2 in bottom conduit knockout Packaging has product features, ballast and lamp specifications Photocell is only compatible with 120 V 77% ballast, 73 LPW efficacy Stamped steel painted white ballast housing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813175164 |
| Amperage Rating | 1.3/1.2 A |
| Average Life | 24000 hr |
| Ballast Type | HX-HPF Quad Tap |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | WPTGSH100QT/PC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 13 in H x 7-3/4 in W x 7-1/2 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 13.7000 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Lens Type | Prismatic Glass |
| Lumens | 9500 Lumens |
| Standards | UL Listed, ARRA Compliant |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 01981317516 |
| UPC 12 | 019813175164 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 130 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | ED17 High Pressure Sodium |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| HID |
| Heavy, die cast aluminum backplate with box mounting template |
| Shades work great with tallpacks |
| 1/2 in bottom conduit knockout |
| Packaging has product features, ballast and lamp specifications |
| Photocell is only compatible with 120 V |
| 77% ballast, 73 LPW efficacy |
| Stamped steel painted white ballast housing |