or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting WPTGHH50QTW/PC Wallpack With 120 VAC Button Photocell, ED17 Metal Halide Lamp, 68 W Fixture, 120 VAC, White Housing
RAB Lighting WPTGHH50QTW/PC Wallpack With 120 VAC Button Photocell, ED17 Metal Halide Lamp, 68 W Fixture, 120 VAC, White Housing
SKUPDW~4748519
MFGR #WPTGHH50QTW/PC
Call For Price
RAB Wallpack, 120 VAC, 68 W Fixture, 0.6 A, ED17 Metal Halide Lamp, 50 W Lamp, 10000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Prismatic Glass Lens, 3400 Lumens, Aluminum Housing, White Housing, 13 in H x 7-3/4 in W x 7-1/2 in D
RAB Wallpack, 120 VAC, 68 W Fixture, 0.6 A, ED17 Metal Halide Lamp, 50 W Lamp, 10000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Prismatic Glass Lens, 3400 Lumens, Aluminum Housing, White Housing, 13 in H x 7-3/4 in W x 7-1/2 in D
Alternate Catalog Number 00019813008646 Amperage Rating 0.6 A Average Life 10000 hr Ballast Type HX-HPF Quad Tap Buy American Compliant N Catalog Number WPTGHH50QTW/PC Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 8.7500 lb Housing Material Aluminum Lamp Wattage 50 W Lens Type Prismatic Glass Lumens 3400 Lumens Standards UL Listed, ARRA Compliant UNSPSC 39111612 UPC 11 01981300864 UPC 12 019813008646 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 68 W Housing Finish White Lamp Type ED17 Metal Halide Voltage Rating 120 VAC HID Heavy, die cast aluminum backplate with box mounting template Shades work great with tallpacks 1/2 in bottom conduit knockout Packaging has product features, ballast and lamp specifications Photocell is only compatible with 120 V 74% ballast, 50 LPW efficacy Stamped steel painted white ballast housing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813008646 |
| Amperage Rating | 0.6 A |
| Average Life | 10000 hr |
| Ballast Type | HX-HPF Quad Tap |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | WPTGHH50QTW/PC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 8.7500 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 50 W |
| Lens Type | Prismatic Glass |
| Lumens | 3400 Lumens |
| Standards | UL Listed, ARRA Compliant |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 01981300864 |
| UPC 12 | 019813008646 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 68 W |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | ED17 Metal Halide |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| HID |
| Heavy, die cast aluminum backplate with box mounting template |
| Shades work great with tallpacks |
| 1/2 in bottom conduit knockout |
| Packaging has product features, ballast and lamp specifications |
| Photocell is only compatible with 120 V |
| 74% ballast, 50 LPW efficacy |
| Stamped steel painted white ballast housing |