or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting WPLEDC52 Cut-Off Wallpack, LED Lamp, 61 W Fixture, 120 to 277 VAC, Polyester Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting WPLEDC52 Cut-Off Wallpack, LED Lamp, 61 W Fixture, 120 to 277 VAC, Polyester Powder Coated Housing
SKU620993
MFGR #WPLEDC52
Your Cost: $730.56/ea
RAB Wallpack, Cut-Off, 120 to 277 VAC, 61 W Fixture, 0.51 A, LED Lamp, 52 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 5000 K Color, 65 CRI, Glass Lens, 5903 Lumens, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 8-7/8 in W
RAB Wallpack, Cut-Off, 120 to 277 VAC, 61 W Fixture, 0.51 A, LED Lamp, 52 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 5000 K Color, 65 CRI, Glass Lens, 5903 Lumens, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 8-7/8 in W
Alternate Catalog Number 00019813029238 Amperage Rating 0.51/0.33/0.29/0.25 A ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number WPLEDC52 Color Rendering Index [CRI] 67 Color Temperature 5000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 10-1/2 in L x 8-7/8 in W x 3-7/8 in D EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 1.64 Gross Volume per Pack Metric 0.05 Gross Weight Per Pack 17.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 7.96 Gross Weight UOM Metric kg Height 13.90 in Height [Metric] 35.3060 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 52 W Length 16.40 in Length [Metric] 41.6560 cm Lens Type Tempered Glass Light Color Cool White Lumens 3434 Lumens Mounting Type Wall Series WPLED Standards ANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79/80 Type Cutoff UNSPSC 39112102 UPC 11 01981302923 UPC 12 019813029238 Wattage 52 W Width 12.40 in Width [Metric] 31.4960 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 60 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 100 to 240/277 VAC LED High performance LED light engine Maintains 70% of initial lumens at 100000 hr Weatherproof high temperature silicone gasket Superior heat sinking with die cast aluminum housing and external fins Suitable for use in 40 deg C ambient temperature Cast aluminum thermal management system for optimal heat sinking, the WPLED is designed for cool operation, most efficient output and maximum LED life by minimizing LED junction temperature 0.51 A at 120 VAC, 0.33 A at 208 VAC, 0.29 A at 240 VAC, 0.25 A at 277 VAC Without photocell
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813029238 |
| Amperage Rating | 0.51/0.33/0.29/0.25 A |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WPLEDC52 |
| Color Rendering Index [CRI] | 67 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 10-1/2 in L x 8-7/8 in W x 3-7/8 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 1.64 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight Per Pack | 17.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.96 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 13.90 in |
| Height [Metric] | 35.3060 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 52 W |
| Length | 16.40 in |
| Length [Metric] | 41.6560 cm |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 3434 Lumens |
| Mounting Type | Wall |
| Series | WPLED |
| Standards | ANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79/80 |
| Type | Cutoff |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 01981302923 |
| UPC 12 | 019813029238 |
| Wattage | 52 W |
| Width | 12.40 in |
| Width [Metric] | 31.4960 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 60 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 100 to 240/277 VAC |
| LED |
| High performance LED light engine |
| Maintains 70% of initial lumens at 100000 hr |
| Weatherproof high temperature silicone gasket |
| Superior heat sinking with die cast aluminum housing and external fins |
| Suitable for use in 40 deg C ambient temperature |
| Cast aluminum thermal management system for optimal heat sinking, the WPLED is designed for cool operation, most efficient output and maximum LED life by minimizing LED junction temperature |
| 0.51 A at 120 VAC, 0.33 A at 208 VAC, 0.29 A at 240 VAC, 0.25 A at 277 VAC |
| Without photocell |