RAB Lighting WPLEDC104 Cut-Off Wallpack, LED Lamp, 113 W Fixture, 120 to 277 VAC, Polyester Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
SKU773247
MFGR #WPLEDC104
RAB Wallpack, Cut-Off, 120 to 277 VAC, 113 W Fixture, 0.95 A, LED Lamp, 104 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 5000 K Color, 69 CRI, Glass Lens, 8916 Lumens, IP66, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 17 in L x 9-3/8 in W x 12-1/8 in H
Alternate Catalog Number
Amperage Rating
0.95/0.59/0.51/0.44 A
ARRA Compliant
X
Average Life
100000 hr
Ballast Type
Class 1 Constant Current
Buy American Compliant
C
Catalog Number
WPLEDC104
Color Rendering Index [CRI]
69
Color Temperature
5000 K
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
12-1/8 in L x 17 in W x 9-3/8 in H
Enclosure Type
IP66
EU RoHS Indicator
N
Gross Volume Per Pack
2.33
Gross Volume per Pack Metric
0.07
Gross Weight Per Pack
26.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
11.79
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
12.80 in
Height [Metric]
32.5120 cm
Housing Material
Die Cast Aluminum
Lamp Wattage
104 W
Length
20.48 in
Length [Metric]
52.0192 cm
Lens Type
Tempered Glass
Light Color
Cool White
Lumens
8916 Lumens
Mounting Type
Wall
Series
WPLED
Standards
Type
Cutoff
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
104 W
Width
15.20 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
RAB
Manufacturer
RAB Lighting Inc.
Fixture Wattage
113 W