or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting WPLED4T150FX Type IV Light Distribution Wallpack, LED Lamp, 156 W Fixture, 120 to 277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting WPLED4T150FX Type IV Light Distribution Wallpack, LED Lamp, 156 W Fixture, 120 to 277 VAC
SKU846874
MFGR #WPLED4T150FX
Your Cost: $1,412.42/ea
RAB Wallpack, Type IV Light Distribution, 120 to 277 VAC, 156 W Fixture, 1.31 A, LED Lamp, 150 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 5000 K Color, 65 CRI, 14349 Lumens, IP66, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 15 in L x 17-7/16 in W x 5 in H
RAB Wallpack, Type IV Light Distribution, 120 to 277 VAC, 156 W Fixture, 1.31 A, LED Lamp, 150 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 5000 K Color, 65 CRI, 14349 Lumens, IP66, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 15 in L x 17-7/16 in W x 5 in H
Alternate Catalog Number 00019813935102 Amperage Rating 1.31/0.8/0.69/0.6 A Application OUTDOOR ARRA Compliant Y Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant Y Catalog Number WPLED4T150FX Color Rendering Index [CRI] 71 Color Temperature 5000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 15 in L x 17-7/16 in W x 5 in H Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 34.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 15.76 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.40 in Height [Metric] 11.1760 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 150 W Length 22.20 in Length [Metric] 56.3880 cm Lens Type Specular Polycarbonate Reflector Light Color Cool White Light Output 118.5 Lumens/W Lumens 14349 Lumens Mounting Type Arm Series WPLED Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Type Type IV Distribution Standard UNSPSC 39112102 UPC 11 01981393510 UPC 12 019813935102 Wattage 150 W Width 20.60 in Width [Metric] 52.3240 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 156 W Housing Finish Bronze/Polyester Powder Coated Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR Standard High output, high efficiency LED Maintains 70% of initial lumens at 100000 hr Weatherproof high temperature silicone gaskets Superior heat sinking with die cast aluminum housing and external fins No photocell Suitable for use in 40 deg C ambient temperature Heavy duty mounting arm with O-ring seal and stainless steel screws 120 V: 1.31 A, 208 V: 0.8 A, 240 V: 0.69 A, 277 V: 0.6 A amperage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813935102 |
| Amperage Rating | 1.31/0.8/0.69/0.6 A |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | Y |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | WPLED4T150FX |
| Color Rendering Index [CRI] | 71 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 15 in L x 17-7/16 in W x 5 in H |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 34.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.40 in |
| Height [Metric] | 11.1760 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 150 W |
| Length | 22.20 in |
| Length [Metric] | 56.3880 cm |
| Lens Type | Specular Polycarbonate Reflector |
| Light Color | Cool White |
| Light Output | 118.5 Lumens/W |
| Lumens | 14349 Lumens |
| Mounting Type | Arm |
| Series | WPLED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Type | Type IV Distribution Standard |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 01981393510 |
| UPC 12 | 019813935102 |
| Wattage | 150 W |
| Width | 20.60 in |
| Width [Metric] | 52.3240 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 156 W |
| Housing Finish | Bronze/Polyester Powder Coated |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| Standard |
| High output, high efficiency LED |
| Maintains 70% of initial lumens at 100000 hr |
| Weatherproof high temperature silicone gaskets |
| Superior heat sinking with die cast aluminum housing and external fins |
| No photocell |
| Suitable for use in 40 deg C ambient temperature |
| Heavy duty mounting arm with O-ring seal and stainless steel screws |
| 120 V: 1.31 A, 208 V: 0.8 A, 240 V: 0.69 A, 277 V: 0.6 A amperage rating |