or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting WPLED3T78N Type III Light Distribution Wallpack, LED Lamp, 79 W Fixture, 120 to 277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting WPLED3T78N Type III Light Distribution Wallpack, LED Lamp, 79 W Fixture, 120 to 277 VAC
SKU830931
MFGR #WPLED3T78N
Your Cost: $1,159.88/ea
RAB Wallpack, Type III Light Distribution, 120 to 277 VAC, 79 W Fixture, 0.66 A, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 4000 K Color, 82 CRI, 5890 Lumens, IP66, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 15 in L x 25.424 in W x 6.631 in H
RAB Wallpack, Type III Light Distribution, 120 to 277 VAC, 79 W Fixture, 0.66 A, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 4000 K Color, 82 CRI, 5890 Lumens, IP66, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 15 in L x 25.424 in W x 6.631 in H
Alternate Catalog Number 00019813030487 Amperage Rating 0.66/0.41/0.35/0.3 A ARRA Compliant Y Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant Y Catalog Number WPLED3T78N Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 4000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 25.424 in L x 15 in W x 6.631 in H Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 34.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 15.76 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.40 in Height [Metric] 11.1760 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 78 W Length 22.20 in Length [Metric] 56.3880 cm Lens Type Specular Polycarbonate Reflector Light Color Neutral Lumens 8941 Lm Mounting Type Wall Series WPLED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79IESNA LM-80 Type Wallpack UNSPSC 39112102 UPC 11 01981303048 UPC 12 019813030487 Wattage 78 W Width 20.60 in Width [Metric] 52.3240 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 78 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120/277 V LED High performance LED light engine Maintains 70% of initial lumens at 100000 hr Weatherproof high temperature silicone gasket Superior heat sinking with die cast aluminum housing and external fins Suitable for use in 40 deg C ambient temperature 0.66 A at 120 VAC, 0.41 A at 208 VAC, 0.35 A at 240 VAC, 0.33 A at 277 VAC Without photocell
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813030487 |
| Amperage Rating | 0.66/0.41/0.35/0.3 A |
| ARRA Compliant | Y |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | WPLED3T78N |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 25.424 in L x 15 in W x 6.631 in H |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 34.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.40 in |
| Height [Metric] | 11.1760 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 78 W |
| Length | 22.20 in |
| Length [Metric] | 56.3880 cm |
| Lens Type | Specular Polycarbonate Reflector |
| Light Color | Neutral |
| Lumens | 8941 Lm |
| Mounting Type | Wall |
| Series | WPLED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79IESNA LM-80 |
| Type | Wallpack |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 01981303048 |
| UPC 12 | 019813030487 |
| Wattage | 78 W |
| Width | 20.60 in |
| Width [Metric] | 52.3240 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 78 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| LED |
| High performance LED light engine |
| Maintains 70% of initial lumens at 100000 hr |
| Weatherproof high temperature silicone gasket |
| Superior heat sinking with die cast aluminum housing and external fins |
| Suitable for use in 40 deg C ambient temperature |
| 0.66 A at 120 VAC, 0.41 A at 208 VAC, 0.35 A at 240 VAC, 0.33 A at 277 VAC |
| Without photocell |