or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting WPLED3T150 Type III Light Distribution Wallpack, LED Lamp, 155 W Fixture, 120 to 277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB Lighting WPLED3T150 Type III Light Distribution Wallpack, LED Lamp, 155 W Fixture, 120 to 277 VAC
SKU833304
MFGR #WPLED3T150
Your Cost: $1,369.12/ea
RAB Wallpack, Type III Light Distribution, 120 to 277 VAC, 155 W Fixture, 1.31 A, LED Lamp, 150 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 5000 K Color, 65 CRI, 12526 Lumens, IP66, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 15 in L x 23.2 in W x 6.625 in H
RAB Wallpack, Type III Light Distribution, 120 to 277 VAC, 155 W Fixture, 1.31 A, LED Lamp, 150 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 5000 K Color, 65 CRI, 12526 Lumens, IP66, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 15 in L x 23.2 in W x 6.625 in H
Alternate Catalog Number 00019813108483 Amperage Rating 1.31/0.8/0.69/0.6 A ARRA Compliant N Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant N Catalog Number WPLED3T150 Color Rendering Index [CRI] 65 Color Temperature 5000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 23.2 in L x 15 in W x 6.625 in H Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 2.22 Gross Volume per Pack Metric 0.06 Gross Weight Per Pack 34.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 15.76 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.40 in Height [Metric] 11.1760 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 150 W Length 22.20 in Length [Metric] 56.3880 cm Lens Type Specular Polycarbonate Reflector Light Color Cool White Lumens 12526 Lumens Mounting Type Wall Series WPLED Standards ANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79/80 Type Type III Distribution Standard UNSPSC 39112102 UPC 11 01981310848 UPC 12 019813108483 Wattage 150 W Width 20.60 in Width [Metric] 52.3240 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 155 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC Standard High output, high efficiency led Maintains 70% of initial lumens at 100,000 hours Weatherproof high temperature silicone gaskets Superior heat sinking with die-cast aluminum housing and external fins No photocell Suitable for use in 40 deg C ambient temperatures 5000K (Cool) color temperature 120 V: 1.31 A, 208 V: 0.8 A, 240 V: 0.69 A, 277 V: 0.6 A amperage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813108483 |
| Amperage Rating | 1.31/0.8/0.69/0.6 A |
| ARRA Compliant | N |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | WPLED3T150 |
| Color Rendering Index [CRI] | 65 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 23.2 in L x 15 in W x 6.625 in H |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 2.22 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight Per Pack | 34.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.40 in |
| Height [Metric] | 11.1760 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 150 W |
| Length | 22.20 in |
| Length [Metric] | 56.3880 cm |
| Lens Type | Specular Polycarbonate Reflector |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 12526 Lumens |
| Mounting Type | Wall |
| Series | WPLED |
| Standards | ANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79/80 |
| Type | Type III Distribution Standard |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 01981310848 |
| UPC 12 | 019813108483 |
| Wattage | 150 W |
| Width | 20.60 in |
| Width [Metric] | 52.3240 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 155 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| Standard |
| High output, high efficiency led |
| Maintains 70% of initial lumens at 100,000 hours |
| Weatherproof high temperature silicone gaskets |
| Superior heat sinking with die-cast aluminum housing and external fins |
| No photocell |
| Suitable for use in 40 deg C ambient temperatures |
| 5000K (Cool) color temperature |
| 120 V: 1.31 A, 208 V: 0.8 A, 240 V: 0.69 A, 277 V: 0.6 A amperage rating |