RAB Lighting SHARK™ SHARK4-36NW/D10 Dimmable Washdown Surface Mount Fixture, LED Lamp, 37 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
SKU932716
MFGR #SHARK4-36NW/D10
RAB SHARK™ Surface Mount Fixture, Dimmable Washdown, 120/208/240/277 VAC, 37 W Fixture, 0.31/0.18/0.16/0.14 A, LED Lamp, 36 W Lamp, L70 Lamp Base, 100000 hr Average Life, White Light, 4000 K Color, 74 CRI, Tempered Glass Lens, 4134 Lumens, NEMA 4X, Die Cast Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 4-1/8 in H x 48 in W x 5-1/4 in D
Alternate Catalog Number
Amperage Rating
0.14 to 0.31 A
Application
Indoor
ARRA Compliant
X
Average Life
100000 hr
Ballast Type
Class 2 Constant Current
Buy American Compliant
C
Catalog Number
SHARK4-36NW/D10
Color
White
Color Rendering Index [CRI]
74
Color Temperature
4000 K
Country of Origin
CN
Currency
Dimensions
4-1/8 in H x 48 in W x 5-1/4 in D
Enclosure Type
NEMA 4X
EU RoHS Indicator
N
Gross Volume Per Pack
1.52
Gross Volume per Pack Metric
0.04
Gross Weight Per Pack
13.3400 lb
Gross Weight per Pack Metric
5.51
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
6.10 in
Height [Metric]
15.4940 cm
Housing Material
Polycarbonate
Lamp Base Type
L70
Lamp Wattage
36 W
Length
3.89 in
Length [Metric]
9.8806 cm
Lens Type
Diffused Polycarbonate
Light Color
White
Lumens
4134 Lumens
Mounting
Ceiling
Size
4 FT ft
Standards
UL ListedIESNA LM-79/LM-80
Type
Dimmable Enclosed Gasketed
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
36 W
Width
7.05 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
RAB
Manufacturer
RAB Lighting Inc.
Fixture Wattage
36 W
Housing Finish
Lamp Type
LED
Voltage Rating
120 to 277 VAC