or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting LFLED8NW Flood Light Without Photocell, LED Lamp, 7 W Fixture, 120/208/240 VAC, White Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting LFLED8NW Flood Light Without Photocell, LED Lamp, 7 W Fixture, 120/208/240 VAC, White Housing
SKU917316
MFGR #LFLED8NW
Your Cost: $139.62/ea
RAB Flood Light, 120/208/240 VAC, 7 W Fixture, 0.14/0.09/0.08 A, LED Lamp, 8 W Lamp, 4000 K Color, 82 CRI, Microprismatic Diffusion Lens, 469 Lumens, Arm Mount, Aluminum Housing, White Housing, 2-3/8 in H x 6 in W
RAB Flood Light, 120/208/240 VAC, 7 W Fixture, 0.14/0.09/0.08 A, LED Lamp, 8 W Lamp, 4000 K Color, 82 CRI, Microprismatic Diffusion Lens, 469 Lumens, Arm Mount, Aluminum Housing, White Housing, 2-3/8 in H x 6 in W
Alternate Catalog Number 00019813221243 Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number LFLED8NW Color Black Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 4000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 2-3/8 in H x 6 in W EU RoHS Indicator N Fixture Material Die Cast Aluminum Gross Volume Per Pack 0.04 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 1.4600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.66 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.55 in Height [Metric] 3.9370 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Base 100000 Lamp Wattage 8 W Length 7.30 in Length [Metric] 18.5420 cm Lens Type Micro-Prismatic Diffusion Light Color Neutral White Lumens 469 Lumens Mounting Type Arm Standards ANSI C78.377, California Title 24, UL Listed, IESNA LM-79, 80, TAA Compliant Type FLOODLIGHT UNSPSC 39111605 UPC 11 19813221243 UPC 12 019813221243 Wattage 8 W Width 2.90 in Width [Metric] 7.3660 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Housing Finish White Voltage Rating 100/240 V OUTDOOR LED Landscape Flood Microprismatic diffuser produces a smooth distribution and low glare 4H x 4V NEMA beam spread Runs cool, prevents burning foliage or fingers 5 years LED warranty Suitable for ground mounting 66 LPW efficacy Without photocell 0.14 A at 120 VAC, 0.09 A at 208 VAC, 0.08 A at 240 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813221243 |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LFLED8NW |
| Color | Black |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2-3/8 in H x 6 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Material | Die Cast Aluminum |
| Gross Volume Per Pack | 0.04 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 1.4600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.55 in |
| Height [Metric] | 3.9370 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Base | 100000 |
| Lamp Wattage | 8 W |
| Length | 7.30 in |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Lens Type | Micro-Prismatic Diffusion |
| Light Color | Neutral White |
| Lumens | 469 Lumens |
| Mounting Type | Arm |
| Standards | ANSI C78.377, California Title 24, UL Listed, IESNA LM-79, 80, TAA Compliant |
| Type | FLOODLIGHT |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 19813221243 |
| UPC 12 | 019813221243 |
| Wattage | 8 W |
| Width | 2.90 in |
| Width [Metric] | 7.3660 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Housing Finish | White |
| Voltage Rating | 100/240 V |
| OUTDOOR |
| LED Landscape Flood |
| Microprismatic diffuser produces a smooth distribution and low glare |
| 4H x 4V NEMA beam spread |
| Runs cool, prevents burning foliage or fingers |
| 5 years LED warranty |
| Suitable for ground mounting |
| 66 LPW efficacy |
| Without photocell |
| 0.14 A at 120 VAC, 0.09 A at 208 VAC, 0.08 A at 240 VAC |