or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting LFLED8NB Flood Light Without Photocell, LED Lamp, 7 W Fixture, 120/208/240 VAC, Black Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting LFLED8NB Flood Light Without Photocell, LED Lamp, 7 W Fixture, 120/208/240 VAC, Black Housing
SKU941180
MFGR #LFLED8NB
Your Cost: $139.62/ea
RAB Flood Light, 120/208/240 VAC, 7 W Fixture, 0.14/0.09/0.08 A, LED Lamp, 8 W Lamp, 4000 K Color, 82 CRI, Microprismatic Diffusion Lens, 469 Lumens, Arm Mount, Aluminum Housing, Black Housing, 2-3/8 in H x 6 in W
RAB Flood Light, 120/208/240 VAC, 7 W Fixture, 0.14/0.09/0.08 A, LED Lamp, 8 W Lamp, 4000 K Color, 82 CRI, Microprismatic Diffusion Lens, 469 Lumens, Arm Mount, Aluminum Housing, Black Housing, 2-3/8 in H x 6 in W
Alternate Catalog Number 00019813221250 Amperage Rating 0.14/0.09/0.08 A Application OUTDOOR ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number LFLED8NB Color Black Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 4000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 2-3/8 in H x 6 in W EU RoHS Indicator N Fixture Material Die Cast Aluminum Gross Volume Per Pack 0.02 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 1.4600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.66 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.60 in Height [Metric] 4.0640 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 8 W Length 7.20 in Length [Metric] 18.2880 cm Lens Type Microprismatic Diffusion Light Color Neutral White Lumens 469 Lumens Mounting Type Arm Series LFLED Standards UL ListedIESNA LM-79IESNA LM-80 Type Landscape UNSPSC 39111605 UPC 11 01981322125 UPC 12 019813221250 Wattage 8 W Width 2.70 in Width [Metric] 6.8580 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 7 W Housing Finish Black Lamp Type LED Voltage Rating 100/120/208/240 VAC OUTDOOR LED Landscape Flood Microprismatic diffuser produces a smooth distribution and low glare Optional spot and narrow spot hood reflectors available Runs cool, prevents burning foliage or fingers Suitable for ground mounting Suitable for ground mounting 66 LPW efficacy Without photocell 0.14 A at 120 VAC, 0.09 A at 208 VAC, 0.08 A at 240 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813221250 |
| Amperage Rating | 0.14/0.09/0.08 A |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LFLED8NB |
| Color | Black |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2-3/8 in H x 6 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Material | Die Cast Aluminum |
| Gross Volume Per Pack | 0.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 1.4600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.60 in |
| Height [Metric] | 4.0640 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 8 W |
| Length | 7.20 in |
| Length [Metric] | 18.2880 cm |
| Lens Type | Microprismatic Diffusion |
| Light Color | Neutral White |
| Lumens | 469 Lumens |
| Mounting Type | Arm |
| Series | LFLED |
| Standards | UL ListedIESNA LM-79IESNA LM-80 |
| Type | Landscape |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 01981322125 |
| UPC 12 | 019813221250 |
| Wattage | 8 W |
| Width | 2.70 in |
| Width [Metric] | 6.8580 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 7 W |
| Housing Finish | Black |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 100/120/208/240 VAC |
| OUTDOOR |
| LED Landscape Flood |
| Microprismatic diffuser produces a smooth distribution and low glare |
| Optional spot and narrow spot hood reflectors available |
| Runs cool, prevents burning foliage or fingers |
| Suitable for ground mounting |
| Suitable for ground mounting |
| 66 LPW efficacy |
| Without photocell |
| 0.14 A at 120 VAC, 0.09 A at 208 VAC, 0.08 A at 240 VAC |