or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting LFLED8NA Landscape Floodlight, LED Lamp, 7 W Fixture, 120/208/240 VAC, Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting LFLED8NA Landscape Floodlight, LED Lamp, 7 W Fixture, 120/208/240 VAC, Powder Coated Housing
SKU926196
MFGR #LFLED8NA
Your Cost: $139.62/ea
RAB Floodlight, Landscape, 120/208/240 VAC, 7 W Fixture, 0.14/0.09/0.08 A, Mercury/UV-Free, LED Lamp, 8 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 4000 K Color, 82 CRI CRI, Micro-Prismatic Glass Lens, 469 Lumens, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 6 in L x 2-3/8 in W
RAB Floodlight, Landscape, 120/208/240 VAC, 7 W Fixture, 0.14/0.09/0.08 A, Mercury/UV-Free, LED Lamp, 8 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 4000 K Color, 82 CRI CRI, Micro-Prismatic Glass Lens, 469 Lumens, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 6 in L x 2-3/8 in W
Alternate Catalog Number 00019813221229 Amperage Rating 0.14/0.09/0.08 A Application OUTDOOR ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Buy American Compliant C Catalog Number LFLED8NA Color Bronze Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 4000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 6 in L x 2-3/8 in W EU RoHS Indicator N Fixture Material Die Cast Aluminum Gross Volume Per Pack 0.04 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 1.4600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.66 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.60 in Height [Metric] 4.0640 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 8 W Length 7.20 in Length [Metric] 18.2880 cm Lens Type Micro-Prismatic Glass Light Color Neutral White Lighting Technology Mercury/UV-Free Lumens 469 Lumens Standards ANSI C78.377, California Title 24, UL Listed, IESNA LM-79, 80, TAA Compliant Type Landscape UNSPSC 39111605 UPC 11 19813221229 UPC 12 019813221229 Wattage 8 W Width 2.90 in Width [Metric] 7.3660 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 7 W Housing Finish Bronze/Powder Coated Lamp Type LED Voltage Rating 100/120/208/240 VAC OUTDOOR LED Landscape Flood Microprismatic diffuser produces a smooth distribution and low glare Optional spot hood reflector available Runs cool, prevents burning foliage or fingers High temperature silicone gaskets High output, long life led High output, long life LED 0.14 A at 120 VAC, 0.09 A at 208 VAC, 0.08 A at 240 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813221229 |
| Amperage Rating | 0.14/0.09/0.08 A |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LFLED8NA |
| Color | Bronze |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6 in L x 2-3/8 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Material | Die Cast Aluminum |
| Gross Volume Per Pack | 0.04 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 1.4600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.60 in |
| Height [Metric] | 4.0640 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 8 W |
| Length | 7.20 in |
| Length [Metric] | 18.2880 cm |
| Lens Type | Micro-Prismatic Glass |
| Light Color | Neutral White |
| Lighting Technology | Mercury/UV-Free |
| Lumens | 469 Lumens |
| Standards | ANSI C78.377, California Title 24, UL Listed, IESNA LM-79, 80, TAA Compliant |
| Type | Landscape |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 19813221229 |
| UPC 12 | 019813221229 |
| Wattage | 8 W |
| Width | 2.90 in |
| Width [Metric] | 7.3660 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 7 W |
| Housing Finish | Bronze/Powder Coated |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 100/120/208/240 VAC |
| OUTDOOR |
| LED Landscape Flood |
| Microprismatic diffuser produces a smooth distribution and low glare |
| Optional spot hood reflector available |
| Runs cool, prevents burning foliage or fingers |
| High temperature silicone gaskets |
| High output, long life led |
| High output, long life LED |
| 0.14 A at 120 VAC, 0.09 A at 208 VAC, 0.08 A at 240 VAC |