or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting LF20VG Landscape Floodlight, PAR20 Lamp, 120 VAC, Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting LF20VG Landscape Floodlight, PAR20 Lamp, 120 VAC, Powder Coated Housing
SKUPDW~432720
MFGR #LF20VG
Call For Price
RAB Floodlight, Landscape, 120 VAC, PAR20 Lamp, 75 W Lamp, 2500 hr Average Life, Verde Green Light, 550 Lumens, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 7-3/4 in L x 4 in W
RAB Floodlight, Landscape, 120 VAC, PAR20 Lamp, 75 W Lamp, 2500 hr Average Life, Verde Green Light, 550 Lumens, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 7-3/4 in L x 4 in W
Alternate Catalog Number 00019813102474 Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 2500 hr Buy American Compliant C Catalog Number LF20VG Color Verge Green Country of Origin CN Currency USD Dimensions 7-3/4 in L x 4 in W EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.10 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 1.6200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.74 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Aluminum Lamp Base Type Medium Lamp Wattage 75 W Lumens 550 Lumens Type HID Landscape UNSPSC 39111605 UPC 11 19813102474 UPC 12 019813102474 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Housing Finish Verde Green Lamp Type PAR20 Voltage Rating 120 VAC OUTDOOR HID Medium base porcelain with all copper current carrying components and spring-loaded center contact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813102474 |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 2500 hr |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LF20VG |
| Color | Verge Green |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7-3/4 in L x 4 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 1.6200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.74 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Medium |
| Lamp Wattage | 75 W |
| Lumens | 550 Lumens |
| Type | HID Landscape |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 19813102474 |
| UPC 12 | 019813102474 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Housing Finish | Verde Green |
| Lamp Type | PAR20 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| OUTDOOR |
| HID |
| Medium base porcelain with all copper current carrying components and spring-loaded center contact |